PARTNER PORTALU
 • BGK

Nawet 3 tys. zł pomocy społecznej na miesiąc

 • Agnieszka Widera    20 lutego 2017 - 13:42
Nawet 3 tys. zł pomocy społecznej na miesiąc
Pięcioosobowa rodzina z trójką dzieci może w Polsce dostawać od państwa około 3 tys. zł na miesiąc. Samotna osoba tylko 400. (fot.: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołańczy)

• Zasiłki stałe, okresowe, celowe, rodzinne, pielęgnacyjne, do tego 500 zł z programu rządowego - oferta dla ubogich i potrzebujących pomocy jest szeroka, ale czy uzyskiwana pomoc jest wystarczająca?

• 20 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, którego ideą jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.

• Dzięki 500 plus poprawiła się pozycja Polski w rankingu krajów Unii Europejskiej pod względem wysokości udzielanej bezpośredniej pomocy w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych.

• O ile państwo polskie wspiera rodziny z dziećmi, wciąż brakuje jednak systemowych rozwiązań dla osób samotnych i starszych.

• Samorządy mają znaczny udział w pomocy najuboższym, ale jedną z największych bolączek jest brak lokali socjalnych.
Według ostatnich danych GUS w 2015 roku w Polsce było 14 proc. gospodarstw domowych z dochodami poniżej przyjętej granicy ubóstwa, (w 2015 r. próg ten dla gospodarstwa jednoosobowego odpowiadał kwocie 1043 zł). W zależności od województwa, zasięg ubóstwa dochodowego wahał się od 11 proc. do 27 proc., natomiast ubóstwa warunków życia - od 5 proc. do 12 proc. W najgorszej sytuacji najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej: w woj. lubelskim ubóstwem zagrożonych było 27 proc gospodarstw domowych, w woj. świętokrzyskim - 24 proc., a w woj. podkarpackim - 21 proc.

Jak wynika z raportu GUS „Pomoc społeczna w 2015 roku”, z budżetów jednostek samorządowych wszystkich kategorii (gmin, miast na prawach powiatu, powiatów i województw samorządowych) na pomoc społeczną przekazano (wraz ze środkami otrzymanymi z budżetu państwa) kwotę 27, 803 mld zł, czyli o 116 mln zł mniejszą, niż rok wcześniej.

Na jednego mieszkańca Polski, z wydatków poniesionych przez jednostki samorządowe w 2015 r. przypadało przeciętnie 723 zł (w 2014 r. – 725 zł).

 

Ile pomocy dla 5-osobowej rodziny, a ile dla osoby samotnej?

Na początek warto poddać analizie wysokość wynagrodzeń w Polsce. Od 1 stycznia 2017 r. wzrosła minimalne wynagrodzenie za pracę i wynosi 2 tys. zł brutto (tj. 150 zł więcej w stosunku do 2016 r. ) Wprowadzono też minimalną stawkę godzinową – 13 zł. Ponadto dla najmniej zarabiających wzrośnie w 2017 r. kwota wolna od podatku z 3 091 zł do 6,6 tys. zł.

W razie utraty pracy z winy pracodawcy osobie zarejestrowanej w urzędzie pracy i szukającej pracy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w okresie 6 lub 12 miesięcy. W systemie tym jest jednak luka bo zasiłek nie dotyczy osób, które pracowały na umowach cywilnoprawnych. Według szacunków ZUS takich osób może być ok 2 mln. 

Jak szacunkowo wylicza Sylwester Tonderys - przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych, 5-osobowa rodzina z trójką małoletnich dzieci może otrzymać w sumie ok. 1500 zł z zasiłków okresowych i rodzinnych. Jeśli do tego dołożyć 1500 zł z 500 plus (gdy nie jest przekroczone kryterium dochodowe i świadczenie przysługuje już na pierwsze dziecko) wychodzi ok. 3000 zł netto miesięcznie.

– To są pieniądze jakich ta rodzina by nie miała albo porównywalne z tymi, gdyby ci rodzice pracowali za minimalne pensje – komentuje przedstawiciel związków pracowników socjalnych.

Ile dostanie z pomocy społecznej osoba samotna? Jeśli nie ma orzeczenia o niepełnosprawności i jest w wieku produkcyjnym to liczyć może jedynie na zasiłek okresowy - maksymalnie niewiele ponad 400 zł.×
KOMENTARZE (8)

 • szopa, 2017-09-20 22:47:53

  polska jest daleko z pomoca za czechami wiem jak to chodzi w polsce a jak w czechach
 • Ewelina, 2017-09-20 11:05:21

  Ja mam sasiadow pod Warszawa. Po 40 oboje. Ona jezdzi za granice do pracy. On siedzi na rencie. Ona zatrudniona na 1/4 etatu fikcyjnie, placi za to.Biora wszystko co im sie od panstwa nalezy. Zasilki na dzieci, na dwoje 500 +. Maz po chleb samochodem, syn 18 lay jezdzi samochodem do szkoly. Wynajmuj...a dom 120 metrow. Mamusia na wszystko zarobila. A opieka daje na zycie. Myslicie ze byl ktos z opieki i sprawdzil realia?  rozwiń
 • romaniano, 2017-09-06 20:00:48

  bo nie ma pracy w okolicy a to ze jest pelno to bzdura ja mam 9 miesiecy darmowego wolontariatu i nic z tego nie mialem nie chca ludzie za darmo robic a to dowod ze chce robic a nie ma gdzie