PARTNER PORTALU
  • BGK

Nazwisko Majchrowskiego na krakowskiej mapie reprywatyzacji. Magistrat dementuje zarzuty

  • TK    16 kwietnia 2018 - 20:43
Nazwisko Majchrowskiego na krakowskiej mapie reprywatyzacji. Magistrat dementuje zarzuty
Jacek Majchrowski miał być zamieszany w proces reprywatyzacji kamienic w Krakowie (Fot. Pixabay)

Po ponad roku działalności stowarzyszenie Miasto Wspólne stworzyło i opublikowało mapę reprywatyzacji Krakowa. Na liście osób powiązanych - zdaniem stowarzyszenia - z nielegalnym procederem przejmowania kamienic znalazł się m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Ratusz stanowczo odrzuca zarzuty o rzekomy udział Majchrowskiego w procederze.
  • Reprywatyzacja w Krakowie miała polegać przekazywaniu prywatnym osobom nieruchomości znacjonalizowanych lub posiadających nieuregulowany stan prawny.
  • Na opublikowanej mapie znalazło się kilkadziesiąt nazwisk, informacje o rzekomym udziale tych osób w procederze oraz powiązaniach z innymi osobami.
  • Największe emocje wzbudziła obecność na mapie nazwiska Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa.
  • Mapę stworzono m.in. na podstawie doniesień prasowych i informacji z Krajowego Rejestru Sądowego.

Stowarzyszenie Miasto Wspólne na własną rękę zajęło się audytem reprywatyzacji w Krakowie w lipcu 2017 roku. Do stycznia zbadano losy 207 kamienic, które były objęte tzw. układami indemnizacyjnymi. Układy te były umowami międzynarodowymi zawartymi między PRL a kilkunastoma państwami zachodnimi w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości należących do osób, które wyemigrowały z Polski w czasie lub po wojnie i uzyskały obywatelstwa innych państw.

Jak mówią działacze stowarzyszenia, reprywatyzacja w Krakowie polegała na przekazywaniu prywatnym osobom nieruchomości znacjonalizowanych lub posiadających nieuregulowany stan prawny. Na opublikowanej mapie znalazło się kilkadziesiąt nazwisk, informacje o rzekomym udziale tych osób w procederze oraz powiązaniach z innymi osobami. Zdaniem stowarzyszenia dzięki wieloletniemu procederowi wąska grupa ludzi wzbogaciła się kosztem lokatorów i miasta.

Mapę stworzono na podstawie doniesień prasowych, informacji z Krajowego Rejestru Sądowego oraz - jak podaje Miasto Wspólne - innych "ogólnodostępnych źródeł". Członkowie stowarzyszenia zaznaczają jednak, że nie wszystkie osoby, które znalazły się na mapie, są ze sobą powiązane. Dodają, że obecność na liście nie przesądza o niczyjej odpowiedzialności prawnej.

Największe emocje wzbudza obecność na mapie nazwiska Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa. Według stowarzyszenia nie przejął on żadnej nieruchomości, jednak w 2004 r. wydał zarządzenie, w wyniku którego umożliwiono pozyskanie przez prywatne osoby blisko 150 nieruchomości.

Czytaj także: Kraków: Prokuratorzy badają reprywatyzację kamienic

"Chodzi tu w szczególności o kamienice o nieuregulowanym stanie prawnym, których przedwojenni właściciele – w znacznej części – byli ofiarami II wojny światowej lub wyemigrowali (kamienice te były przez dziesiątki lat zarządzane przez miasto). Zarządzenie prezydenta Majchrowskiego praktycznie przekreśliło szanse miasta na przejęcie w drodze zasiedzenia 145 nieruchomości, których wartość można szacować w setkach milionów złotych." - czytamy na: krakowskamapareprywatyzacji.pl

Krakowski magistrat dementuje zarzuty o umyślny udział Majchrowskiego w procesie reprywatyzacji. Jak tłumaczą urzędnicy, w 2004 r. gmina zarządzała 145 nieruchomościami należącymi do prywatnych osób, z którymi nie było żadnego kontaktu. Mimo to - jak mówią urzędnicy - miasto przeprowadzało remonty, wynajmowało lokale i ustalało stawki czynszowe. Zarządzenie, jak tłumaczy urząd, nie dotyczyło spraw własności, ale regulowania bieżących spraw związanych z administrowaniem budynków.

Majchrowskiego połączono na mapie m.in. w Wiesławem L., biznesmenem z Krakowa oskarżonym o nielegalnie przejęcie jednej z kamienic. Zgodnie z informacjami zawartymi w mapie reprywatyzacji Wiesław L. wpłacił na kampanię wyborczą prezydenta Majchrowskiego 30 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.