PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie chcą kopalni w Rybniku

  • pt    25 listopada 2016 - 14:16
Nie chcą kopalni w Rybniku
Piotr Kuczera prezydent Rybnika (fot.rybnik.eu)

• Na ostatniej sesji rybniccy radni z inicjatywy prezydenta podjęli uchwałę, w której wyrazili swój sprzeciw wobec planów eksploatacji złoża „Paruszowiec”.
• Swoje stanowisko w sprawie prezydent Rybnika przedstawił także w piśmie stanowiącym odpowiedź na list otwarty mieszkańców.
Podjęta na wniosek prezydenta Piotra Kuczery i poparta głosami 14 radnych uchwała dotyczy wyrażenia negatywnego stanowiska wobec przedsięwzięcia polegającego na udostępnieniu i zagospodarowaniu złoża węgla kamiennego "Paruszowiec" i zrealizowaniu projektu inwestycyjnego pod nazwą Bapro Energy Complex przez Bapro Sp. z o.o.

Uchwała została przyjęta po analizie przewidywanego wpływu eksploatacji złoża na miasto i jego tereny oraz pod wpływem mieszkańców, którzy wyrazili obawy i sprzeciw wobec tej inwestycji.

Mieszkańcy skierowali m.in. list otwarty do prezydenta Rybnika, podpisały go setki rybniczan z dzielnic: Paruszowiec-Piaski, Północ, Wielopole, Kamień, Golejów i Rybnicka Kuźnia.

W odpowiedzi na list prezydent wyraził poparcie dla protestujących rybniczan, podkreślając jednocześnie, że złoże, które stało się przedmiotem gorącej dyskusji w mieście, jest własnością Skarbu Państwa, co oznacza, że to Minister Środowiska (a nie Rybnik) wyda ostateczną decyzję o tym, czy powinno ono być wydobywane. 

Piotr Kuczera wskazuje też inicjatywy, które podjął, aby wesprzeć działania mieszkańców. Mowa przede wszystkim o pismach wystosowanych do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, Głównego Instytutu Górnictwa, Polskiej Grupy Górniczej oraz zleconej przez miasto analizie przygotowanego przez spółkę Bapro raportu o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia.

Prezydent Rybnika zachęca także mieszkańców do zgłaszania uwag do tego raportu w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.