PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie odwołali wójta. Referendum nieważne

  • pt    27 lutego 2017 - 09:50
Nie odwołali wójta. Referendum nieważne
To już kolejne nieważne referendum tym roku (fot.pixabay)

• Wstępne wyniki referendum w gminie Sadki w kujawsko-pomorskim wskazują na to, że tamtejszy wójt zostanie na swoim stanowisku.
• Frekwencja wyniosła ok. 15 procent.
Mieszkańcy Sadek głosowali w niedzielę za odwołaniem wójta Dariusza Gryniewicza. To efekt konfliktu wójta z radą gminy. Radni byli przeciwni zatrudnieniu przez wójta doradcy i przyznaniu mu wysokiej pensji. W proteście rada podjęła decyzję o obniżeniu wynagrodzenia wójtowi Gryniewiczowi.

Grupa mieszkańców gminy, która doprowadziła do referendum zarzucała włodarzowi m.in. błędne ruchy kadrowe, brak predyspozycji do pełnienia funkcji czy używanie niewłaściwego języka podczas publicznych debat.

Według wstępnych danych frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 14,88 proc. Do urn udało się 853 mieszkańców. Zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za odwołaniem wójta – 764 głosy. Za pozostaniem wójta na stanowisku opowiedziało się 89 mieszkańców.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie w sprawie odwołania wójta gminy jest ważne jeśli swój głos odda co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborze włodarza gminy. W Sadkach, aby referendum odwoławcze było ważne zagłosować musiało minimum 1415 osób (frekwencja 25%).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.