PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie żyje gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński

  • MN    6 stycznia 2017 - 11:14
Nie żyje gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński
Gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński 1920 - 2017. (fot. UM Warszawa)

• Gen. bryg. Janusz Brochwicz-Lewiński zmarł 5 stycznia 2017 r.
• Jako żołnierz Armii Krajowej brał udział w Powstaniu Warszawskim.
• Był Honorowym Obywatelem m.st. Warszawy.
Urodził się 17 września 1920 r. Wołkowysku, na Grodzieńszczyźnie. Był żołnierzem Armii Krajowej, w Powstaniu Warszawskim - w batalionie "Parasol". W 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej. Został aresztowany przez bolszewików pod Grodnem i skazany na karę śmierci. Znalazł się wtedy, wraz z grupą skazańców, w pociągu jadącym na Wschód. Udało mu się jednak uciec z transportu. Po kilkumiesięcznej wędrówce przedostał się do okupowanej przez hitlerowców Polski, wstępując w szeregi Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim, walcząc w batalionie "Parasol", dowodził legendarną obroną Pałacyku Michla na Woli.

Dzięki jego brawurowej odwadze oraz wybitnemu talentowi dowódczemu, załoga kilkakrotnie odpierała silne natarcia niemieckie. Ciężkie rany odniesione w rejonie Cmentarza Kalwińskiego wyeliminowały go z dalszych walk. Po wojnie przebywał na emigracji. Na stałe powrócił do kraju w 2003 roku. Od tego czasu aktywnie działał w środowisku kombatanckim. W maju 2007 roku został Honorowym Obywatelem m.st. Warszawy (uchwała nr X/269/2007 z dnia 25 maja 2007 roku).

24 kwietnia 2008 roku Prezydent RP Lech Kaczyński mianował go do stopnia generała brygady w stanie spoczynku. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.