PARTNER PORTALU
  • BGK

Niemcy, wybory lokalne: Porażka CDU i Merkel

  • pt/pap    5 września 2016 - 13:55
Niemcy, wybory lokalne: Porażka CDU i Merkel
Wynik CDU i skokowy wzrost popularności AfD jest zdaniem analityków wynikiem protestu przeciwko polityce migracyjnej rządu w Berlinie. (fot.:Europejska Partia Ludowa/flickr.com/CC BY 2.0)

• Niemiecka partia rządząca przegrała regionalne wybory parlamentarne w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie.
• Wyraźnie wygrała SPD, a CDU - partia kanclerz Angeli Merkel została wyprzedzona przez prawicową, antyislamską Alternatywa dla Niemiec.
SPD uzyskała wynik 30,6 proc., AfD dostała 20,8 proc., a CDU 19 proc. Lewica uplasowała się na czwartym miejscu, zdobywając 13,2 proc. głosów.

Do landtagu nie wejdą Zieloni (4,8 proc. poparcia) oraz neonazistowska NPD (3 proc.). Poza parlamentem pozostanie też liberalna FDP z wynikiem 3 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 61,6 proc.

Meklemburgią-Pomorzem Przednim od 10 lat rządzi koalicja SPD-CDU. Wynik uzyskany przez te dwie partie pozwala jednak na kontynuowanie koalicji.

Istniejąca dopiero od trzech lat Alternatywa dla Niemiec pierwszy raz wyprzedziła kanclerz Angeli Merkel i to w kraju związkowym, w którym znajduje się jej okręg wyborczy do Bundestagu.

Wynik CDU i skokowy wzrost popularności AfD jest zdaniem analityków wynikiem protestu przeciwko polityce migracyjnej rządu w Berlinie.

Prawicowa, antyislamska partia domaga się natychmiastowego zamknięcia granic dla imigrantów z krajów muzułmańskich. Partia uznaje islam za zagrożenie dla Niemiec i domaga się dymisji Merkel jako osoby odpowiedzialnej za politykę imigracyjną.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad milion imigrantów z zamiarem ubiegania się o status azylanta bądź uchodźcy. Do liczącej 1,6 mln mieszkańców Meklemburgii trafiło zaledwie kilka tysięcy obcokrajowców.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.