PARTNER PORTALU
  • BGK

Nietypowa zbiórka w magistracie. Okularów...

  • PAP    19 stycznia 2013 - 12:38
Nietypowa zbiórka w magistracie. Okularów...

Ponad 1,5 tys. par używanych okularów zebrano w Urzędzie Miasta w Rudzie Śląskiej. Trafią one do ubogich m.in. z krajów afrykańskich i Bliskiego Wschodu. W ten sposób rudzianie przyłączyli się do ogólnoświatowej akcji prowadzonej przez fundację One Sight.
"Ten zaskakujący wynik osiągnęliśmy dzięki ofiarności rudzian oraz szczególnych darczyńców spoza miasta, za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni" - podsumowała akcję prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Zbiórka okularów w Rudzie Śląskiej rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Wzięli w niej udział darczyńcy z całego kraju. Okulary przekazywali mieszkańcy wielu miast, m.in. Zabrza, Świętochłowic, Opatowa, Lubszy, Krosna, Koszęcina, Bielska-Białej, Żor, Torunia, Konina, Kędzierzyna Koźla, Warszawy. Do akcji włączyły się szkoły i przedszkola.

Projekt "One Sight - Podaruj innym jasność widzenia!" (one sight z ang. wspólne spojrzenie) realizuje fundacja działająca pod tą samą nazwą. Akcję koordynuje firma Luxottica. Zebrane w Polsce okulary są mierzone, czyszczone i segregowane, po czym wędrują do najbardziej potrzebujących mieszkańców np. Chin, Tajlandii, licznych państw w Afryce i krajów Bliskiego Wschodu.

Okulary są przekazywane podczas specjalnych misji. Jak dotąd przeprowadzono ich 170. Uczestnikami takich wyjazdów są lekarz i optometrysta. Dzięki odpowiedniemu laboratorium są w stanie przebadać nawet kilka tysięcy pacjentów i dopasować do wykrytej wady odpowiednie okulary. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.