PARTNER PORTALU
  • BGK

Niewidomych i słabowidzący: Warszawa i Legnica wspierają osoby niewidome

  • bad    10 listopada 2017 - 17:40
Niewidomych i słabowidzący: Warszawa i Legnica wspierają osoby niewidome

W Polsce żyje ponad 1 mln 800 tysięcy osób z dysfunkcją wzroku. Fot. mat. prasowe

Jednostki samorządowe dostrzegają problemy, z jakimi borykają się osoby niewidome. Warszawski ratusz dofinansuje zakup smartfonów osobom z dysfunkcją wzroku, Legnica zaś wspiera osoby niewidome w segregowaniu odpadów.
Ruszyły szkolenia dla 1000 niewidomych lub słabowidzących warszawiaków z użytkowania smartfonów i aplikacji mobilnych. Kolejnym etapem jest dofinansowanie przez ratusz 1000 niewidomym lub słabowidzącym warszawiakom zakup smartfonów w ramach projektu „Virtualna Warszawa”.

Przypomnijmy, „Virtualna Warszawa” to projekt wdrażany przez stołeczny ratusz dotyczący innowacyjnych usług publicznych opartych na nowoczesnych technologiach mobilnych. Oprócz systemu mikronawigacji i informacji kontekstowych częścią projektu jest także system wsparcia osób z dysfunkcjami wzroku w dwóch obszarach – kompetencji zawodowych i cyfrowych.

Urząd Miasta Legnicy jest kolejnym samorządem, który przyłączył się do ogólnopolskiego programu Grupy Eneris „Segreguję – nie widzę przeszkód”. W ramach inicjatywy, która ma na celu ułatwienie segregacji osobom niewidomym, na pojemnikach na odpady w mieście pojawią się oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Do programu wciąż przyłączają się kolejne samorządy, firmy oraz osoby prywatne w całej Polsce. Do tej pory naklejki w alfabecie Braille’a pojawiły się na pojemnikach w kilkudziesięciu polskich miejscowościach.

W Polsce żyje ponad 1 mln 800 tysięcy osób z dysfunkcją wzroku. Większość z nich nie urodziła się niewidomymi, ale straciła wzrok w ciągu życia z powodu różnych schorzeń. 15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Białej Laski, nazywany także Dniem Niewidomych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.