PARTNER PORTALU
  • BGK

Niewidomych i słabowidzący: Warszawa i Legnica wspierają osoby niewidome

  • bad    10 listopada 2017 - 17:40
Niewidomych i słabowidzący: Warszawa i Legnica wspierają osoby niewidome
W Polsce żyje ponad 1 mln 800 tysięcy osób z dysfunkcją wzroku. Fot. mat. prasowe

Jednostki samorządowe dostrzegają problemy, z jakimi borykają się osoby niewidome. Warszawski ratusz dofinansuje zakup smartfonów osobom z dysfunkcją wzroku, Legnica zaś wspiera osoby niewidome w segregowaniu odpadów.
Ruszyły szkolenia dla 1000 niewidomych lub słabowidzących warszawiaków z użytkowania smartfonów i aplikacji mobilnych. Kolejnym etapem jest dofinansowanie przez ratusz 1000 niewidomym lub słabowidzącym warszawiakom zakup smartfonów w ramach projektu „Virtualna Warszawa”.

Przypomnijmy, „Virtualna Warszawa” to projekt wdrażany przez stołeczny ratusz dotyczący innowacyjnych usług publicznych opartych na nowoczesnych technologiach mobilnych. Oprócz systemu mikronawigacji i informacji kontekstowych częścią projektu jest także system wsparcia osób z dysfunkcjami wzroku w dwóch obszarach – kompetencji zawodowych i cyfrowych.

Urząd Miasta Legnicy jest kolejnym samorządem, który przyłączył się do ogólnopolskiego programu Grupy Eneris „Segreguję – nie widzę przeszkód”. W ramach inicjatywy, która ma na celu ułatwienie segregacji osobom niewidomym, na pojemnikach na odpady w mieście pojawią się oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Do programu wciąż przyłączają się kolejne samorządy, firmy oraz osoby prywatne w całej Polsce. Do tej pory naklejki w alfabecie Braille’a pojawiły się na pojemnikach w kilkudziesięciu polskich miejscowościach.

W Polsce żyje ponad 1 mln 800 tysięcy osób z dysfunkcją wzroku. Większość z nich nie urodziła się niewidomymi, ale straciła wzrok w ciągu życia z powodu różnych schorzeń. 15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Białej Laski, nazywany także Dniem Niewidomych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.