PARTNER PORTALU
 • BGK

NIK: rozwój rodzinnych form opieki za wolny, brakuje kandydatów na rodziców zastępczych

 • pt/pap    4 kwietnia 2017 - 11:09
NIK: rozwój rodzinnych form opieki za wolny, brakuje kandydatów na rodziców zastępczych
Według ustawy o pieczy zastępczej powinna ona mieć charakter tymczasowy, a priorytetem powinien być powrót dziecka do biologicznej rodziny lub adopcja (fot.fotolia)

Rodzinne formy opieki rozwijają się za wolno, choć ta forma pomocy dzieciom potrzebującym wsparcia jest najkorzystniejsza - ocenia NIK. Brak środków w budżetach Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie powoduje, że rodziny zastępcze w niewystarczającym stopniu mogą korzystać z takich uprawnień jak np. zatrudnienie osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi czy pomoc wolontariuszy.
• Najwyższa Izba Kontroli przypomina, że pobyt dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka) powinien być ostatecznością, stosowaną po wyczerpaniu możliwości umieszczenia małoletnich w rodzinach zastępczych.

• Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakłada stopniowe odchodzenie od umieszczania najmłodszych dzieci w placówkach opiekuńczych.

• Za niewydolny Izba uznaje m.in. system pozyskiwania kandydatów na rodziców zastępczych.

• Z każdym rokiem liczba rodzin zastępczych spada.

Jednak zdaniem Izby rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej jest zbyt wolny w stosunku do potrzeb. W 82 proc. powiatów objętych kontrolą NIK oraz tych, w których zasięgnięto informacji, wskazywano na niedobór rodzin zastępczych niezawodowych i zawodowych. W skontrolowanych powiatach odnotowano wręcz spadek liczby rodzin zastępczych.

"Biorąc pod uwagę liczbę dzieci do lat siedmiu przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w całym kraju, konieczne byłoby utworzenie ok. 772 zawodowych rodzin zastępczych, czyli o ok. 40 proc. więcej niż dziś" - ocenia NIK. Brakuje też osób zainteresowanych pełnieniem funkcji rodzin zastępczych (w ponad połowie kontrolowanych powiatów odnotowano spadek liczby kandydatów).

W raporcie wskazano, że szczególnie dotkliwa jest niewystarczająca liczba rodzin zawodowych pełniących funkcje pogotowia rodzinnego i specjalistycznych, do których mogłyby być kierowane dzieci z deficytami wychowawczymi lub zdrowotnymi. W konsekwencji dzieci są kierowane np. do placówek typu socjalizacyjnego, które nie są przygotowane do zapewnienia im odpowiedniej opieki.

Brak rodzin zastępczych powoduje przekroczenie maksymalnej liczby (trojga) dzieci, które powinny trafiać do jednej rodziny. Przepełnione są również w placówki opiekuńczo-wychowawcze: kontrola wykazała, że 15 proc. umieszczonych tam dzieci nie ma ukończonych siedmiu lat, więc zgodnie z przepisami nie powinny w nich przebywać.

Zdaniem NIK, trudności w pozyskiwaniu nowych rodzin zastępczych wynikają z niedostatecznego wsparcia rodzin już funkcjonujących. Mają one problem np. z szybkim dostępem do specjalistycznych placówek medycznych.

Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie

Z kolei brak środków w budżetach Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie powoduje, że rodziny zastępcze w niewystarczającym stopniu mogą także korzystać z takich uprawnień jak np. zatrudnienie osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi czy pomoc wolontariuszy.

W raporcie wskazano, że kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych zawodowych nie przybywa także ze względu na niewielkie wynagrodzenie. Obecnie w przypadku rodzin zastępczych zawodowych równa się ono płacy minimalnej. Rady powiatów mają możliwość podwyższenia stawki wynagrodzenia, ale robią to tylko w pojedynczych przypadkach.

NIK zwraca też uwagę, że okresowe umowy cywilno-prawne zawierane z rodzinami zastępczymi zawodowymi nie gwarantują im stabilnego zatrudnienia i poczucia bezpieczeństwa. W raporcie wskazano też, że w ostatnich trzech latach o ponad połowę spadła liczby szkoleń organizowanych dla rodzin zastępczych.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.