PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK sprawdzi dostępność przestrzeni publicznej dla starszych i niepełnosprawnych

  • MIW    29 listopada 2017 - 20:53
NIK sprawdzi dostępność przestrzeni publicznej dla starszych i niepełnosprawnych
Odsetek osób z różnymi niepełnosprawnościami sięga w Polsce nawet 13 procent. (fot. pixabay.com)

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi ogólnopolską kontrolę tego, na ile przestrzeń publiczna dostępna jest dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zostanie ona przeprowadzona m.in. w jednostkach samorządu terytorialnego z sześciu województw: dolnośląskiego, łódzkiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Raport z kontroli ma być gotowy w pierwszej połowie 2018 roku.
NIK przypomina, że odsetek osób z różnymi niepełnosprawnościami sięga w Polsce nawet 13 procent. Jednocześnie systematycznie rośnie liczba osób starszych.

- Ludzie ci chcą i mają pełne prawo pozostawać aktywni i samodzielnie funkcjonować w życiu społecznym. Aby to było możliwe, konieczne jest konsekwentne stosowanie rozwiązań czyniących przestrzeń publiczną dostępną dla wszystkich – podkreśla NIK.

- Polska ratyfikowała konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Art. 9 konwencji wyraźnie mówi o tym, że musimy wprowadzić tzw. standard dostępności. Ta dostępność odnosi się zarówno do środków komunikacji, środków informatycznych, jak również do dostępności budynków oraz przestrzeni dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami – dodaje Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czytaj : Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych: zasady przyznawania i wydawania

Rozpoczęcie kontroli poprzedził odbywający się w Poznaniu panel ekspertów, w którym udział wzięli m.in: Rzecznik Praw Obywatelskich, parlamentarzyści, pełnomocnicy rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pełnomocnik prezydenta Poznania do spraw osób z niepełnosprawnościami oraz ekspert w dziedzinie projektowania uniwersalnego. Obecni byli też przedstawiciele wielu organizacji społecznych. Dyskusja dotyczyła barier prawnych i organizacyjnych uniemożliwiających lub znacznie utrudniających samodzielne korzystanie z infrastruktury publicznej przez różne grupy społeczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Nienormalne , 2017-11-30 18:10:59

    Jestem osobą niepełnosprawną z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, jestem sprawna ruchowo, nie potrzebuje żadnych specjalnych podjazdów czy toalet. Posiadam wykształcenie wyższe magisterskie z administracji i średnie ekonomiczne. Od ponad 2 lat staram się o prace w instytucjach publicznych we ...Włocławku, chociaż by na najzwyklejszego referenta, nie ma szans się dostać. W prawie wszystkich instytucjach do których aplikowałam, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest nieustannie niższy, niż wymagany przepisami próg 6%. W tym roku wprowadzono program ,,STABILNE ZATRUDNIENIE osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej". Kontaktowałam się z PFRON, że chciałabym skorzystać z tego programu, a oni na to, że instytucje w moim regionie są poinformowane o tym programie, ale żadna nie jest zainteresowana. To po co są te wszystkie przepisy o progu 6%, po co jest ten program ,,stabilne zatrudnienie...", skoro i tak osoba niepełnosprawna nie może z tego skorzystać? Może ktoś w końcu niech w województwie kujawsko pomorskim sprawdzi ten problem. My osoby niepełnosprawne nie chcemy pieniędzy za darmo, my chcemy pracować.  rozwiń
  • Oszukany podatnik, 2017-11-30 12:35:18

    W Poznaniu takie kontrole NIK przeprowadza już od ubiegłego roku. Podobne kontrole dotyczyły spalarni,biogazowni i GOAP. Jakie wyniki? CICHO,SZA..Cosik zmian nie widać..