PARTNER PORTALU
  • BGK

Nocne rozmowy PiS o wyborach samorządowych

  • PAP/AT    5 grudnia 2017 - 07:17
Nocne rozmowy PiS o wyborach samorządowych
Rozmowa głównie dotyczyła wewnętrznych spraw Prawa i Sprawiedliwości (Jarosław Kaczyński, fot.pis.org.pl)

W nocy z poniedziałku (4 grudnia) na wtorek (5 grudnia) prezes PiS Jarosław Kaczyński spotykał się z szefami okręgów partii i wojewódzkich zespołów samorządowych. Rozmawiano m.in. o wyborach samorządowych.
• We wtorek (5 grudnia) w nocy w siedzibie PiS w Warszawie lider ugrupowania Jarosław Kaczyński spotykał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych.

• Według informacji rozmawiano o przygotowaniach do wyborów samorządowych oraz "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu.

• Rozmowa głównie dotyczyła wewnętrznych spraw Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa ordynacji została poruszona w bardzo pobocznym wątku. Ten wątek się pojawił, bo to sprawa bieżąca - powiedział poseł Marcin Horała.

• Poseł Wojciech Szarama (szef okręgu gliwickiego) wychodząc ze spotkania przyznał, że rozmawiano także nt. rekonstrukcji rządu.

Spotkanie zakończyło się ok. godz. 23. Politycy opuszczający siedzibę PiS nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: wicemarszałkowie Sejmu Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (szef okręgu Białystok), posłowie Janusz Śniadek (szef okręgu Pomorskiego - Gdańsk) i Marek Suski (prezes okręgu radomskiego), wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (prezes okręgu katowickiego), posłanka Jolanta Szczypińska (szefowa okręgu Pomorskiego - Słupsk), a także sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker (szef okręgu w Koszalinie), który powiedział jedynie, że "rozmawiano o Polsce".

Poseł Wojciech Szarama (szef okręgu gliwickiego) wychodząc ze spotkania przyznał, że rozmawiano także nt. rekonstrukcji rządu. Pytany o Mateusza Morawieckiego podkreślił, że "Mateusz Morawiecki zawsze odgrywał dużą rolę i dalej tak będzie". "Będziemy jeszcze o wszystkim rozmawiać" - zapowiedział poseł.

Gośćmi na Nowogrodzkiej byli także posłowie, którzy pracują w komisji nadzwyczajnej zajmującej się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym: Marcin Horała i Łukasz Schreiber. Obaj posłowie opuścili spotkanie przed godziną 20 i udali się na posiedzenie komisji, która wówczas wznawiała obrady.

"Rozmowa głównie dotyczyła wewnętrznych spraw Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa ordynacji została poruszona w bardzo pobocznym wątku. Ten wątek się pojawił, bo to sprawa bieżąca" - powiedział Horała.

Według radia RMF FM najnowszy scenariusz rekonstrukcji rządu autorstwa Jarosława Kaczyńskiego, zaprezentowany podczas wtorkowej narady przewiduje, że wicepremier Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło na stanowisku szefa rządu. Jak podkreśla RMF FM pozostałe zmiany w rządzie mają zależeć od propozycji Mateusza Morawieckiego. "Jarosław Kaczyński miał jednak sugerować, że ze stanowiskiem pożegna się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski"- dowiaduje się reporter RMF.

Również według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" podanych na Twitterze "Morawiecki może zostać premierem w przyszłym tygodniu".

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • kolejarz_25, 2017-12-05 13:29:29

    Nawiązując do tytułu można powiedzieć kolejna nocna zmiana.
  • Stanisław, 2017-12-05 12:59:45

    Wieliczka.Powiatowa nauczka dla PiS. Dziennik Polski 25.11.2017 W Radzie Powiatu Wielickiego doszło do swoistej rewolucji. Trzynastoosobowy w tej kadencji Klub Prawa i Sprawiedliwości uszczuplił się o połowę. PiS zostało tym kompletnie zaskoczone, a radni którzy opuścili klub mówią, że chcą pracow...ać w spokoju i bez partyjnych nacisków „Jest mi niezmiernie miło poinformować Państwa, że w Radzie Powiatu Wielickiego został założony nowy Klub Radnych o nazwie „POROZUMIENIE” działający w ramach Zjednoczonej Prawicy” - taki komunikat pojawił się w tym tygodniu na fanpage’u wielickiego wicestarosty Łukasza Sadkiewicza. Do informacji dołączono skan pisma z nazwiskami dziesięciu radnych, wchodzących w skład nowego klubu. „Jednocześnie rezygnujemy z członkostwa w klubie Prawa i Sprawiedliwości” - widnieje na końcu pisma, które zostało przekazane także do Biura Rady Powiatu. - Nie zamierzamy walczyć z PiS-em, nie mamy planów wprowadzania zmian osobowych czy prezydium Rady Powiatu. Nie o to w tym chodzi. Chcemy tylko uporządkować sytuację i wprowadzić normalność w pracy Rady - twierdzi Łukasz Sadkiewicz, przewodniczący nowego klubu. - Od ubiegłego roku nie odbyło się ani jedno spotkanie klubu PiS. Pojawiały się próby wywierania nacisków na radnych, by mówili i głosowali „po linii” PiS-u. Atmosfera stała się na tyle męcząca, że w pewnym momencie padła propozycja - „odetnijmy się od nich” - wylicza powody powstania nowego klubu (powiązanego z nową partią Jarosława Gowina „Porozumien  rozwiń