PARTNER PORTALU
  • BGK

Nominacje: Oficerowie zostaną awansowani na stopnie generalskie i admiralskie

  • PAP/AT    23 listopada 2016 - 09:08
Nominacje: Oficerowie zostaną awansowani na stopnie generalskie i admiralskie
Prezydent podpisał nominacje generalskie i admiralskie (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

• 29 listopada prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie i admiralskie 15 oficerom, w tym 13 na stopień generała brygady lub kontradmirała.
• Na pierwszy stopień generalski został awansowany m.in. dowódca tworzonych obecnie Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła.
O tym, że prezydent podpisał nominacje generalskie i admiralskie, poinformowało w środę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak podano w komunikacie, na stopień generała dywizji mianowani zostali dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie gen. bryg. Grzegorz Gielerak oraz dyrektor departamentu budżetowego MON gen. bryg. Sławomir Pączek.

Generałem brygady zostanie płk Wiesław Kukuła, który od końca września kieruje Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Uchwalona w ubiegłym tygodniu ustawa powołująca WOT czeka obecnie na rozpatrzenie w Senacie. Zakłada ona, że WOT będą piątym rodzajem sił zbrojnych - obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. Ich dowódca będzie powoływany przez prezydenta z kontrasygnatą premiera i na co dzień będzie podlegał bezpośrednio szefowi MON.

W grupie 13 nowych generałów i admirałów jest m.in. dwóch dowódców brygad oraz jeden dowódca flotylli. Na stopień generała brygady awansowany został dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej płk Jarosław Gromadziński oraz dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej płk Grzegorz Hałupka, natomiast na odpowiadający generałowi brygady stopień kontradmirała mianowany został dowódca 3 Flotylli Okrętów kmdr Krzysztof Jaworski. Generałem brygady został także zastępca dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej płk Tomasz Piotrowski.

W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu obecnie podlega większość żołnierzy, generałami brygady zostali: wyznaczony w ubiegłym tygodniu na inspektora Sił Powietrznych płk Cezary Wiśniewski, zastępca inspektora Wojsk Lądowych i szef zarządu wojsk pancernych i zmechanizowanych płk Krzysztof Radomski oraz szef zarządu wojsk rakietowych i artylerii płk Sławomir Owczarek.

Na pierwszy stopień generalski awansowali także komendant główny Żandarmerii Wojskowej płk Tomasz Połuch oraz jego zastępca płk Robert Jędrychowski.

Stopień generała brygady otrzymali także rektorzy-komendanci trzech uczelni wojskowych - płk Ryszard Parafianowicz z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, płk Piotr Krawczyk z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i płk Dariusz Skorupka z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Prezydent wręczy awanse 29 listopada, kiedy przypada Dzień Podchorążego, czyli rocznica wybuchu powstania listopadowego. Kmdr Jaworski otrzyma nominację w Gdyni, podczas uroczystości z okazji 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej, a pozostali oficerowie - w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • tomek, 2016-11-23 18:37:47

    MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z ...16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. KADRA WOJSKA POLSKIEGO GARNIZONU ELBLĄG  rozwiń