PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa definicja "X" na karcie wyborczej skrytykowana przez KBW

  • MN    1 grudnia 2017 - 10:18
Nowa definicja "X" na karcie wyborczej skrytykowana przez KBW
Tak będzie mogło wyglądać zaznaczanie kratek w najbliższych wyborach (fot. Facebook/PKW)

Sejmowa komisja nadzwyczajna zajmująca się zmianami w Kodeksie wyborczym przyjęła nową definicję znaku „x”.
• Zgodnie z definicją komisje znak ten, stawiany przez wyborców na karcie do głosowania, to będą „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”.

• Państwowa Komisja Wyborcza opowiadała się za pozostawieniem dotychczasowej definicji, zgodnie z którą „x” to dwie linie, przecinające się w obrębie kratki.

• Szefowa KBW zwraca uwagę, że wyborcy są przyzwyczajeni do standardowego znaku "x". 

Krajowe Biuro Wyborcze zareagowało na niektóre doniesienia medialne, według których szef KBW poparła zmiany proponowane przez komisję ws. nowej definicji znaku "x".

Beata Tokaj prostuje, że od początku argumentowała, iż znak „x” został dlatego zdefiniowany jako dwie linie, przecinające się w kratce, żeby wykluczyć wszelkie wątpliwości, jak wygląda ważny głos. Dodała,  że wyborcy i członkowie komisji wyborczych od lat są edukowani, jak wygląda znak „x”.

- Ludzie są przyzwyczajeni do tego, co to znaczy znak „x” i co to znaczy oddać ważny głos – podkreśliła.

Minister Tokaj zaznaczyła, że „x” obowiązuje w zdecydowanej większości krajów europejskich. Posłowie w głosowaniu zdecydowali jednak o przyjęciu nowej definicji tego znaku.

Czytaj też: Członkowie PKW podadzą się do dymisji?

Państwowa Komisja Wyborcza w swoich uwagach do projektu zmiany w Kodeksie wyborczym zwracała uwagę, że zmiana definicji znaku „x” będzie przedmiotem wielu wątpliwości i rozbieżności podczas ustalania wyników głosowania.

Podczas sejmowego wystąpienia Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński argumentował, że za co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki trzeba będzie uznać gwiazdkę, hasztag czy znaki matematyczne.

Komisja rozpoczęła prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym w nocy z czwartku 30 listopada na piątek 1 grudnia. Jej obrady będą kontynuowane w piątek. Posłowie zdecydowali także, że głosowanie w wyborach będzie mogło trwać tylko jeden dzień.

Czytaj też: PKW przyznaje: Wybory w 2014 roku przeprowadzone niewłaściwie

Przypomnijmy, że wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza prostowała inną informację, podaną przez Ruch Kontroli Wyborów w trakcie posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej. Podano wtedy przykład rzekomych fałszerstw wyborów samorządowych w 2014 r. Chodziło o informację o sporządzeniu przez okręgową komisję wyborczą na Śląsku dwóch ważnych protokołów różniących się o 120 tys. - 150 tys. głosów.

PKW tłumaczyła, że informacja jest nieprawdziwa, bo w wyborach samorządowych nie powołuje się okręgowych komisji wyborczych. Zatem organ taki nie mógł sporządzić dwóch protokołów w wyborach w 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.