PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowa Ordynacja wyborcza: Jednomandatowe okręgi wyborcze do likwidacji. II tura wyborów zostaje

 • PAP/AT    11 października 2017 - 08:35
Nowa Ordynacja wyborcza: Jednomandatowe okręgi wyborcze do likwidacji. II tura wyborów zostaje
PiS nie zlikwiduje II tury wyborów samorządowych (fot.shutterstock)

Chcemy zlikwidować jednomandatowe okręgi wyborcze w małych miejscowościach w wyborach samorządowych. One nie odzwierciedlają poglądów mieszkańców - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
• Nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych - powiedział Karczewski.

• Jak dodał, jednomandatowe okręgi wyborcze w małych miejscowościach mają zostać zlikwidowane.

• Zaprzeczył też, że tylko partie polityczne będą mogły wystawiać swoich kandydatów w wyborach samorządowych.

• Zaznaczył również, że prowadzone są rozmowy ws. wprowadzenia dwóch komisji wyborczych

Karczewski był pytany w radiowej Jedynce o zapowiadane zmiany ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych, polegające m.in. na likwidacji drugiej tury wyborów.

"Nie planujemy tego, aby zlikwidować drugą turę - nie mówimy o tym, natomiast jednomandatowe okręgi wyborcze w małych miejscowościach w tych wyborach chcemy zlikwidować. One jednak nie odzwierciedlają poglądów mieszkańców. Nie mówię o partii politycznej, ale czasami jakieś stowarzyszenie, grupa, która organizuje się w wyborach ma spore poparcie, a nikt nie dostaje się do rady - tak bywało, choć czasami jest odwrotnie" - ocenił marszałek Senatu.

Pytany o możliwość wprowadzenia zasady, wedle której tylko partie polityczne będą mogły wystawiać swoich kandydatów w wyborach samorządowych, Karczewski powiedział: "To są takie plotki, które chyba specjalnie opozycja serwuje nam w publicznej przestrzeni, żeby wprowadzić zamęt. Nie słyszałem o takiej propozycji".

Jak dodał, prowadzone są rozmowy ws. wprowadzenia dwóch komisji wyborczych. Pierwszej, która "pracuje do godz. 18, zamyka się; przychodzi druga komisja, która zajmuje się tylko liczeniem głosów, co czasami trwa bardzo długo" - powiedział Karczewski.

Marszałek Senatu był proszony o komentarz dot. powołania przez Jarosława Gowina nowego ugrupowania będącego, częścią obozu rządzącego. "(Jarosław Gowin - red.) powiększa obóz Zjednoczonej Prawicy - to tylko mnie cieszy. (...) Jest coraz więcej polityków, którzy widzą sens współpracy z Prawiem i Sprawiedliwością i widzą sens pracy obozu Zjednoczonej Prawicy. Realizujemy swój program wyborczy - jest tego odzwierciedlenie również w sondażach" - podkreślił Karczewski.

Zapytany o możliwość ewentualnych transferów do PiS, powiedział: "Pojawiają się takie informacje kuluarowe - szczegółów nie znam".

Więcej na temat planowanych zmian w ordynacji wyborczej przeczytasz TUTAJ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • katolik, 2017-11-08 10:38:25

  Do jabbaryt: Kukiz to najgorsi niewykształceni populiści, jak Palikot i Samoobrona. Wziął na listę odpadki - narodowców i promotora narkomańskiego stylu życia. Jak na takie coś można głosować i zachować resztki honoru?
 • hmm, 2017-11-04 03:22:11

  Co mają wybory samorządowe do poglądów kandydatów? Dziwna argumentacja... Panie Marszałku (kochany), zostawcie samorządy, JOW-y i ordynację nam; a dwie komisje, lub więcej, możecie powoływać do wyborów w ... PiS-ie. Nie nadużywajcie władzy i ludzkiej cierpliwości!
 • jabbaryt, 2017-10-18 09:34:42

  Głosowałem na PIS dwa razy. Pierwszy i ostatni. Pozostał Kukiz. Mam nadzieje że bezpartyjni samorzadowcy stworzą wspólna liste i wytną partyjniacką hołotę.