PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowa partia wystartuje w wyborach samorządowych

 • PAP/JS    9 maja 2017 - 15:49
Nowa partia wystartuje w wyborach samorządowych
Kornel Morawiecki (fot.:youtube.com)

Równe emerytury, podatek obrotowy, sędziowie i prokuratorzy wybierani powszechnie - to niektóre z założeń programowych nowej partii Wolni i Solidarni, z którymi wystartuje ona w wyborach samorządowych. Poinformował o tym w Kielcach lider WiS Kornel Morawiecki.
• W przyszłorocznych wyborach ugrupowanie wystartuje z trzema głównymi hasłami.

• Kornel Morawiecki zapowiedział też, że WiS chce być ugrupowaniem, które "zapoczątkuje przebudowę ustrojową w Polsce". "Nie kapitalizm, ani socjalizm, lecz solidaryzm" - podkreślił Morawiecki.

Jesienią tego roku zostaną wybrane władze tworzącego się ugrupowania Wolni i Solidarni. "Chcemy wystartować w przyszłorocznych wyborach samorządowych" - zapowiedział Morawiecki.

"Wybory samorządowe są trudne, zwłaszcza dla formacji, która się tworzy. Jeśli by nam się udało w większości miast i gmin utworzyć swoją reprezentację, czy to samodzielnie, czy w koalicji, byłby to dla nas duży sukces. Te wybory traktujemy jako wstęp do wyborów parlamentarnych" - podkreślił marszałek senior.

W przyszłorocznych wyborach ugrupowanie wystartuje z trzema głównymi hasłami. Pierwszym z nich są emerytury społeczne. "Równe dla każdego, kto przepracował 30 lat, niezależnie od tego ile zarabiał. Ich wysokość - to dzisiejsza średnia emerytura, czyli 2 200 - 2 300 zł" - zapowiedział lider WiS.

Drugie hasło wyborcze partii to podatek od obrotu, a nie od zysku czy dochodu. W zależności od prowadzonej działalności gospodarczej wynosiłby on od 0,1 do 2 proc. obrotu. Ugrupowanie jest również za tym, aby sędziowie funkcyjni i prokuratorzy wybierani byli powszechnie.

"Wtedy wymiar sprawiedliwości byłby pod kontrolą społeczną. Chcemy również wprowadzić instytucję, taką jak ława przysięgłych" - powiedział Morawiecki.

Zapowiedział też, że WiS chce być ugrupowaniem, które "zapoczątkuje przebudowę ustrojową w Polsce". "Nie kapitalizm, ani socjalizm, lecz solidaryzm" - podkreślił Morawiecki.

"W podziemiu to była nasza dewiza. Tego drugiego członu, który mamy w nazwie brakuje nam wyraźnie w praktyce. Przyznaję jednak, że układ rządzący Polską od półtora roku zwiększył tę solidarność" - zauważył Morawiecki, szef sejmowego koła Wolni i Solidarni.

"Po przekazach tych środków przez rząd Beaty Szydło, ta odległość społeczna znacznie zmalała, miedzy Polakami, którym się udało, a tymi, którym się nie udało. Pewne rzeczy są jednak niedopowiedziane. To powinien być też program wymagań od ludzi, którzy są socjalnie wspomagani" - ocenił poseł.

WiS opowiada się też za zmianą konstytucji. Według Morawieckiego byłaby to konstytucja odpowiedzialności, wolności i wzajemnej równowagi między różnymi warstwami społecznymi.

"Ta konstytucja ujmowałaby nowy sposób aktywności ludzkiej, który nas czeka w XXI i następnych wiekach. Aktywność, która schodzi z tylko materialnego poziomu. Czyli tworzenia tego dobrobytu polegającego na produkcji rzeczy i usług, na tworzenie nowych wartości w świecie intelektualnym, w świecie przestrzeni mentalnej, pociągających za sobą większą wiedzę. Taka konstytucja się nam marzy" - podkreślił Morawiecki. Jak dodał, jego ugrupowanie zamierza dążyć do tego, aby Polska stała się centrum jednoczącej się Europy.

Lider ugrupowania Wolni i Solidarni przebywał we wtorek w Kielcach. Przed południem rozmawiał z prezydentem miasta Wojciechem Lubawskim, później gościł na targach Autostrada Polska, a wieczorem ma spotkać się z mieszkańcami Kielc w siedzibie Kieleckiego Parku Technologicznego.

Kornel Morawiecki to legendarny twórca Solidarności Walczącej w okresie stanu wojennego. W wyborach do Sejmu w 2015 r. startował z listy Kukiz'15. W kwietniu ub.r. wystąpił z klubu Kukiz'15. Stało się to po tym gdy posłanka Małgorzata Zwiercan, za to, że zagłosowała w jego imieniu została usunięta z tego klubu.

Morawiecki założył koło poselskie Wolni i Solidarni, którego jest szefem. Należą do niego też Małgorzata Zwiercan i Ireneusz Zyska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Zbigniew, 2017-05-11 07:11:51

  Podatek obrotowy już był z PRL Powinien być jeden niski podatek od przychodu Wtedy co cesarskie .... Niski podatki a wysokie sankcje Zlikwidowało by to szarą i czarną strefę Wszyscy płacą podatki - Skarb Państwa pełny
 • Romuś, 2017-05-09 22:08:13

  Następny do rozdawania niezarobionych pieniędzy.
 • wazeliniarz PiS, 2017-05-09 21:32:47

  ten co nie przestrzega zasad religii katolickiej ma 3 kochanki ? a PiS włazi bez wazeliny ... zakaz startowania do sejmu osobom powyżej wieku emerytalnego - czyli 60 lat to max