PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa szefowa Krajowego Biura Wyborczego będzie miała doradcę

  • pt    2 marca 2018 - 21:45
Nowa szefowa Krajowego Biura Wyborczego będzie miała doradcę
Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała właśnie, że jej doradcą ma zostać Beata Tokaj, dotychczasowa szefowa Biura (fot.pkw.pl)

3 marca stanowisko szefowej Krajowego Biura Wyborczego obejmie Magdalena Pietrzak. Może się jednak okazać, że będzie musiała brać pod uwagę zdanie poprzedniej szefowej KBW.
  • Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała właśnie, że jej doradcą ma zostać Beata Tokaj, dotychczasowa szefowa Biura.
  • Doradca będzie stale uczestniczyć w posiedzeniach PKW z głosem doradczym, a podlegać bezpośrednio szefowi KBW
  • Dzięki tej decyzji Tokaj będzie miała wpływ na nową prezes KBW.

19 lutego Komisja podjęła kilka uchwał zmieniających statut Biura. W jednej z nich powołała stanowisko „doradcy Państwowej Komisji Wyborczej”. Nowy podmiot może utrudniać pracę Magdalenie Pietrzak, która już 3 marca zacznie kierować Biurem – informuje radio Tok FM.

Czytaj też: Kto może kandydować w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików?

Doradca będzie stale uczestniczyć w posiedzeniach PKW z głosem doradczym, a podlegać ma bezpośrednio szefowi KBW. Doradca będzie szczególnie chroniony, bo zwolnić go będzie można tylko, jeśli zgodzi się na to Komisja. Prawdopodobnie na stanowisko zostanie rekomendowana ustępująca szefowa KBW Beata Tokaj.

Komisji zależy na tym, by w KBW pracowały osoby z doświadczeniem w przygotowywaniu i przeprowadzaniu wyborów. Tokaj takie doświadczenie ma, zaznacza jednak, że to Magdalena Pietrzak zdecyduje, czy podpisze z nią umowę.

- Tak silna pozycja doradcy może być utrudnieniem dla nowej szefowej KBW, bo w razie sporu Pietrzak nie uwolni się od nominata PKW. Jednak taki merytorycznie przygotowany doradca może się przydać, nawet jeśli będzie sugerować rozwiązania nie pomyśli nowej minister. Ta zawsze będzie mogła powiedzieć „nie” – twierdzi Tok FM.

O tym, czy Beata Tokaj zostanie doradcą PKW, dowiemy się pewnie w najbliższych dniach, bo Magdalena Pietrzak obejmie stanowisko szefowej Krajowego Biura Wyborczego już w najbliższą sobotę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.