PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych: zasady przyznawania i wydawania

  • MIW    29 listopada 2017 - 17:59
Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych: zasady przyznawania i wydawania
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczono nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnościami. (fot. www.mpips.gov.pl)

W środę 29.11 w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczono nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji resort przypomina, co zmienia się w zasadach przyznawania i wydawania tych dokumentów.
• Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zmianie uległy zasady zarówno przyznawania, jak i wydawania legitymacji osoby niepełnosprawnej.

• Od 1 września zmienił się też wygląd blankietu legitymacji osoby niepełnosprawnej. Dotychczasową formę kartonikową legitymacji zastąpiono kartą poliwęglanową

• Nowa legitymacja posiada oznaczenie w alfabecie Braille’a i szereg zabezpieczeń chroniących ją przed sfałszowaniem.

Jak przypomina MRPiPS, według nowych przepisów legitymacja dokumentująca niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności wystawiana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej. Składając wniosek o jej wydanie osoba taka musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności.

Nowy wzór legitymacji przewiduje możliwość zamieszczenia w niej informacji dotyczących stopnia niepełnosprawności. Informacje te będą zamieszczanie za pomocą kodu QR – jedynie na wniosek osoby zainteresowanej lub przedstawiciela dziecka. Nowa legitymacja ma również oznaczenie w alfabecie Braille’a i szereg zabezpieczeń chroniących ją przed sfałszowaniem.- Wykonanie legitymacji w formie karty poliwęglanowej, w której zastosowano szereg zabezpieczeń przed jej sfałszowaniem rozwiąże problem trwałości tego dokumentu oraz niebezpieczeństwa jej wykorzystania przez osoby do tego nie uprawnione – przekonuje Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Niepełnosprawni od dawna apelowali o zmianę formy legitymacji i zastąpienie starych dokumentów plastikowymi kartami. Początkowo miało się to stać jeszcze w ubiegłym roku, ale - jak przekonywał MRPiPS - poprzedni rząd nie zostawił na ten cel funduszy.

Legitymacje są wystawiane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Okres ich ważności nie będzie dłuższy niż 5 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność) lub 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. rok życia).

Czytaj : Uczniowie niepełnosprawni będą mieć karty potrzeb i świadczeń

Jak wyjaśnia resort jeśli osoba niepełnosprawna posiada więcej niż jedno orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień, legitymacja wydana zostanie na podstawie ostatniego orzeczenia.

Samo wydanie legitymacji jest bezpłatne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Bida z Nędzą, 2017-12-20 10:25:32

    153 złote miesięcznie? To ile czasu trzeba zbierać na elegancką eutanazję - Mój Boże!
  • Bida z Nędzą, 2017-12-15 16:24:16

    A kiedy w końcu wzrośnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych, który od 2006 roku, wynosi marne 153 złote miesięcznie i przez te 11 lat nie wzrósł, ani razu nawet o 1 grosz. Wstyd i hańba.