PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowoczesna chce przyśpieszenia wyborów samorządowych

 • KDS    30 maja 2017 - 10:15
Nowoczesna chce przyśpieszenia wyborów samorządowych
Posłowie Nowoczesnej chcą rozdzielnia wyborów samorządowych i referendum konstytucyjnego (nowoczesna.org)

Posłowie Nowoczesnej nie chcą wyborów samorządowych i referendum konstytucyjnego w jednym dniu. Projekt nowelizacji ustawy o referendum ogólnopolskim, w którym znalazł się zapis zakazujący takiego połączenia, złożyli u Marszałka Sejmu.
• Posłowie Nowoczesnej chcą przyspieszenia wyborów samorządowych. Gdyby ich termin zbiegł się ze świętami państwowymi lub kościelnymi, miałyby być zorganizowane tydzień wcześniej.

• Mówią "nie" propozycji złożonej przez Andrzeja Dudę, by przeprowadzenie nadchodzących wyborów samorządowych połączyć z referendum konstytucyjnym. 

• Projekty nowelizacji już złożyli w Sejmie. 

Termin wyborów samorządowych zaplanowano na 11 listopada 2018 roku. Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej chce, by tego samego dnia odbyło się referendum konstytucyjne. Przeciwni temu połączeniu są politycy Nowoczesnej.  

– Wybory do samorządu terytorialnego to święto demokracji lokalnej. Nie można łączyć dyskusji o sprawach regionalnych ze sprawami i tematami ogólnokrajowymi – mówi Marek Sowa, poseł Nowoczesnej. - Chcemy ustawowego zakazu łączenia referendum z wyborami lokalnymi, aby w przyszłości nikomu do głowy nie przychodziły tak absurdalne pomysły - dodaje. W jego opinii takie samo zdanie ma Państwowa Komisja Wyborcza, która w oficjalnym stanowisku zaznaczyła, że nie można przeprowadzać referendum w tych samych komisjach wyborczych, w których odbywają się wybory samorządowe. 

W uzasadnieniu do projektu Nowoczesna podkreśla, że przepisy określające zasady przeprowadzania wyborów samorządowych różną się od tych odnoszących się do referendum ogólnokrajowego. Ich zdaniem to dodatkowo utrudnia przeprowadzenie obu wyborów w jednym dniu. Podają konkretne przykłady takich przeszkód:

- oba głosowania muszą być przeprowadzone przez odrębne komisje wyborcze z dwoma oddzielnymi listami wyborców i oddzielnymi kartami do głosowania;

- głosowanie w referendum może odbywać się w ciągu dwóch dni zaś w wyborach samorządowych tylko w jednym dniu;

- przeszkodą w organizacji referendum z wyborami samorządowymi są inaczej wyznaczone okręgi wyborcze;

- w głosowaniu samorządowym wyborcy przypisani są do miejsca zamieszkania, nie mogą głosować za granicą i na statkach, przeciwnie w głosowaniu referendalnym;

- podmioty uprawnione mogą powołać odrębnych mężów zaufania.

Warto przypomnieć, że Nowoczesna już wcześniej złożyła projekt nowelizacji ustawy ordynacja wyborcza, tak aby wybory samorządowe nie były organizowane w dni świąt państwowych i kościelnych. Zgodnie z nim, gdyby wybory wypadały w taki dzień, premier w porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą, mógłby wyznaczyć inny termin głosowania - w niedzielę poprzedzającą dzień świąteczny. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Leszek Os...., 2017-06-02 22:42:03

  Śmieszna partyjka, działajaca na granicy niebytu, wniosła jakies poprawki do sejmu ? Do tej pory ich wystapienia były w jednym tylko temacie- Przerwa na zmiane pampersa, itd. Bez sensu poruszac takie indywiduum jak N. Zginie jak Palekot- pijak z Biłgoraja, a krzyz jego przeciwnik , nadal wisi w sejm...ie  rozwiń
 • Zofia, 2017-06-02 19:26:57

  Do stan1: Nie widzę powodu dla którego nie należy przyznawać się do tej partii. Wpadki polityków, dotyczące relacji męsko-damskich zdarzają się na całym świecie i to najbardziej znanym , a nawet cenionym politykom. Tym bardziej, ze teraz władzę objęła mądra kobieta. Życzę jej rozbudowy struktur w te...renie i powodzenia w działaniach  rozwiń
 • stan1, 2017-06-02 15:47:05

  Czy NOWOCZESNA może opublikować ilu ma członków? Bo nikt nie chce się przyznać, że jest członkiem tej partii, bo może jest tylko kierownictwo?