PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna ma strategię na wybory samorządowe

  • PAP/JS    17 lutego 2017 - 19:32
Nowoczesna ma strategię na wybory samorządowe
Członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej (fot. Nowoczesna/Twitter)

Komitet sterujący sieci eksperckiej Nowoczesnej przyjął strategię działania na 2017 r. , która ma związek głównie z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.
Spotkanie komitetu odbyło się w piątek w Sejmie

Członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej poinformował , że w skład komitetu sterującego sieci eksperckiej Lepsza Polska wchodzi po dwóch koordynatorów z każdego regionu w kraju i 23 koordynatorów merytorycznych w poszczególnych obszarach, takich jak zdrowie, gospodarka, informatyzacja, sprawy międzynarodowe. Jak dodał, w sieci eksperckiej pracują również osoby spoza partii, a sama sieć liczy 3500 osób w całym kraju i dzieli się na poszczególne regiony.

"Te zespoły są rozsiane po wszystkich strukturach regionalnych partii i mają centra kompetencyjne w różnych częściach kraju. Np. w Lublinie mamy ośrodek, który zajmuje się polityką zdrowotną, w Krakowie mamy całą politykę gospodarczą, ną Śląsku energetykę" - podkreślił polityk

Jak dodał ten pomysł, który powstał kilka miesięcy temu, spowodował, że nie było sensu powoływania gabinetu cieni, co zrobiła PO. "To wszystko, co PO omawia w tej niewielkiej grupie u nas dzieje się w ramach sieci" - zaznaczył.

Rabiej poinformował, że podczas spotkania opracowano plan działania na najbliższy rok, który w dużej mierze jest związany z wyborami samorządowymi. Dodał, że to strategia pogłębienia programu Nowoczesnej w poszczególnych obszarach.

"To takie przeanalizowanie polityki PiS-u np. w obszarze zdrowia, rolnictwa, wskazanie zagrożeń, policzenie tego wszystkiego i pogłębienie naszego programu w ramach takiej odpowiedzi +jak budować państwo po PiS-ie+" - powiedział polityk.

Podkreślił, że program Nowoczesnej został zaprezentowany we wrześniu w 21 blokach tematycznych. Jak dodał, partia będzie teraz pracować nad szczegółami, np. jak chcemy widzieć system edukacyjny, jaką reformę sądownictwa i prokuratury proponujemy. "Jak chcemy ustosunkować się do samorządów, do nowego nakreślenia relacji pomiędzy sprawnym zarządzaniem przez prezydentów miast a taką funkcją nadzorczą rad miejskich" - wyliczał Rabiej. "To będzie główna aktywność działania sieci eksperckiej" - dodał.

Wypracowany plan działania zakłada także przygotowanie strategii dla regionów. "Mamy program dla całego kraju, a teraz rozmawialiśmy też o tym, żeby każdy region miał swoją własną strategię rozwojową, dobrze zdefiniowaną, zbadaną, przeprowadzoną w konsultacjach społecznych z różnymi instytucjami, organizacjami społecznymi działającymi w regionie i z obywatelami. Chcielibyśmy zrobić to do wakacji" - podkreślił Rabiej.

Jak dodał, o wyborach samorządowych rozmawiano w kontekście wsparcia strategii wyborczej poprzez przygotowanie dobrych programów regionalnych i dobrych programów miejskich.

"Po to, żeby pokazać, że jesteśmy gotowi do wyborów samorządowych, musimy mieć dobre pomysły merytoryczne" - powiedział. Jak zaznaczył, Nowoczesnej zależy, aby pokazać, że ma dobre "rozeznanie regionalne".

"Nowoczesna nie tylko ma dobry program dla całego kraju, ale też wie, jaka jest specyfika Zachodniopomorskiego, Małopolskiego, Podkarpackiego, co tam jest przewagą konkurencyjną, co należałoby zmienić, w którą stronę rozwijać poszczególne regiony. Ruszamy z bardzo intensywnymi pracami" - dodał polityk.

Rabiej zaznaczył, że analizy sieci eksperckiej będą poprzedzone ankietami i sondami ulicznymi w regionach, które mają na celu zbadać poziom zadowolenia i obaw mieszkańców oraz ich oczekiwań wobec władz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.