PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna przedstawi swoich kandydatów do samorządów latem i jesienią

  • PAP/MIW    26 lutego 2017 - 20:36
Nowoczesna przedstawi swoich kandydatów do samorządów latem i jesienią
Ryszard Petru na spotkaniu w Katowicach. (fot. twitter.com)

• Jeżeli wybory samorządowe odbędą się w terminie, Nowoczesna zamierza przedstawiać swoich kandydatów latem i jesienią – zasygnalizował lider partii Ryszard Petru.
• Dodał, że są już potencjalni kandydaci dla dużych ośrodków; w mniejszych decydować mają regionalne struktury.
Podczas niedzielnego briefingu w Katowicach lider Nowoczesnej został zapytany o to, kiedy zacznie przedstawiać nazwiska choćby potencjalnych kandydatów w wyborach samorządowych dla największych ośrodków.

Petru wskazał, że w przypadku niektórych ośrodków, jak Gdańsk, takie nazwiska już padły (jak powiedział, "naturalną" kandydatką jest tam szefowa pomorskich struktur partii posłanka Ewa Lieder).

- Będę mówił o naturalnych kandydatach, ale decyzje jeszcze formalnie nie zapadły, bo wszystko na to wskazuje, że wybory są w terminie. Jeżeli będą w terminie, wydaje mi się, że spokojnie możemy te kandydatury przedstawiać latem i na jesieni tego roku - powiedział szef Nowoczesnej.

- Mamy już bardzo poważne przymiarki; innymi słowy - już wiemy, kto może być kandydatem, ale nie chciałbym tego przedstawiać tak na ad hoc - uściślił.

Petru w Katowicach przypomniał m.in., że Nowoczesna zaproponowała Platformie możliwość wzajemnego popierania kandydatów na prezydentów miast w drugiej turze - w miastach, gdzie tacy kandydaci zostaną wystawieni.

- Na przykład w Warszawie musimy wystawić swojego kandydata dlatego, że cały czas jest nierozwiązana kwestia afery reprywatyzacyjnej. Natomiast deklarujemy, że racja stanu spowoduje, że w przypadku gdyby przeszedł do drugiej tury kandydat Platformy, my go poprzemy, ale oczekujemy również wówczas tego typu poparcia ze strony Platformy dla naszego kandydata - zaznaczył.

Czytaj : Platforma Obywatelska zapowiada wielki marsz po samorząd

Petru ocenił, że w wielu mniejszych miejscowościach, gdzie np. Prawo i Sprawiedliwość ma bardzo silną pozycję - z poparciem rzędu 40-50 proc. - "niezbędne będzie wystawienie jednego kandydata wspólnego dla całej opozycji".

- Inaczej damy PiS-owi możliwość łatwej wygranej - wyjaśnił.

Czytaj : PiS szykuje się do wyborów. Jakie ma plany?

W tym kontekście zadeklarował otwartość Nowoczesnej na "różne inicjatywy", a także "zrobienie wszystkiego", aby zablokować w Sejmie ewentualny pomysł PiS ograniczający możliwość startu w wyborach samorządowych innych komitetów niż partyjne. Jak ocenił, oznaczałoby to "istotne ograniczenie swobód obywatelskich".

Pytany, kiedy Nowoczesna chciałaby zacząć rozmowy o wspólnych kandydatach opozycji na szczytach partii, Petru odpowiedział, że np. w woj. śląskim jedynym przedmiotem zainteresowania zarządu krajowego Nowoczesnej będą Katowice. W pozostałych miastach decyzje będą podejmowały władze regionalne - znające miejscową specyfikę.

- Tego typu rozmowy w wielu miejscowościach na poziomie lokalnym już odbywają się. Nie chcemy ingerować w tego typu inicjatywy, bo one świadczą o tym, że to społeczność lokalna ma podjąć decyzję, kto może być najlepszym prezydentem i osobą, która najlepiej będzie spełniała kryterium szansy wygrania wyborów - mówił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.