PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowoczesna pyta o możliwość legalnej aborcji na Podkarpaciu

 • pt/pap    13 maja 2016 - 13:22
Nowoczesna pyta o możliwość legalnej aborcji na Podkarpaciu
Klub Nowoczesnej złożył w Sejmie wniosek o informację ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w sprawie możliwości legalnej aborcji w podkarpackich szpitalach (fot.mat.prasowe)

• Posłanki Nowoczesnej zwróciły się o to, by minister zdrowia przedstawił w Sejmie informację ws. dostępu kobiet do legalnej aborcji na Podkarpaciu.
• Jak mówiła Katarzyna Lubnauer, w regionie tym wszyscy lekarze podpisali klauzule sumienia i nie wykonują tego typu zabiegów.
"Na Podkarpaciu mamy obecnie sytuację, w której w żadnym szpitalu nie można dokonać legalnej aborcji, w żadnym szpitalu nie dokonuje się terminacji ciąży z przyczyn wymienionych w ustawie o planowaniu rodziny, ze względu na to, że już wszyscy lekarze pracujący w publicznych szpitalach dołączyli, w ramach klauzuli sumienia, do grupy tych lekarzy, którzy takich zabiegów nie dokonują" - mówiła Lubnauer na konferencji prasowej.

W tej sytuacji - poinformowała - klub Nowoczesnej złożył w Sejmie wniosek o informację ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w tej sprawie.

"Wezwaliśmy pana ministra do tego, żeby przedstawił nam w jaki sposób polskie państwo, czyli Ministerstwo Zdrowia ma zamiar zapewnić polskim kobietom mieszkającym na Podkarpaciu dostęp do legalnej aborcji" - powiedziała wiceszefowa klubu Nowoczesnej.

Przypomniała, że o informację na temat sytuacji w podkarpackich szpitalach zwracała się już w piątek rano na początku obrad Sejmu. "Ponieważ nasz wniosek formalny został odrzucony, w związku z tym zwracamy się do marszałka o to, żeby taki punkt: informacja Ministerstwa Zdrowia, znalazł się w porządku przyszłego posiedzenia Sejmu" - zaznaczyła posłanka Nowoczesnej.

Przed piątkowym blokiem głosowań w Sejmie Lubnauer zwróciła się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwołanie Konwentu Seniorów i uzupełnienie porządku obecnych obrad o punkt dotyczący informacji Sejmu na temat podkarpackich szpitali. Kuchciński odpowiedział, że nie widzi takiej możliwości.

Zwrócił się do posłanki Nowoczesnej, by o informację resortu zdrowia wystąpiła na piśmie. Dodał, że zostanie on rozpatrzony na posiedzeniach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów przed następną sesją Sejmu w przyszłym tygodniu.

Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) przypomniała na piątkowej konferencji prasowej, że niedawno resort zdrowia podjął decyzję o zakończeniu programu refundacji in vitro, który wprowadził trzy lata temu rząd Donalda Tuska, a niedługo zapewne trafi do Sejmu obywatelski projekt ustawy zakazującej przerywania ciąży.

"Polska to nie jest ani Salwador, ani Iran i taka debata, typu irańskiego, w ogóle nie powinna mieć miejsca. Jesteśmy w Europie i prawa kobiet nie powinny być w ten sposób zwalczane. My, jako Nowoczesna na pewno będziemy się w tej kwestii wypowiadać i będziemy walczyć o prawa kobiet w każdym obszarze" - zapowiedziała Scheuring-Wielgus.

O sytuacji w podkarpackich szpitalach pisała dwa dni temu "Gazeta Wyborcza". Według "GW", klauzulę sumienia podpisali ostatnio lekarze ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia, a kilka tygodni wcześniej to samo zrobili lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie - a to oznacza, że na Podkarpaciu nie ma placówki, w której kobieta może legalnie usunąć ciążę.

Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonać w trzech przypadkach - gdy zagraża ona zdrowiu i życiu kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa), albo gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • obywatel gminy, 2016-05-13 19:35:15

  I to się nazywa matka?
 • z podkarpacia , 2016-05-13 18:02:41

  Nowoczesna zasobna w kasę może dokonywać zabijania dzieci gdzie chce nie musi na Podkarpaciu