PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna zatwierdziła tzw. porozumienie warszawskie dot. duetu Trzaskowski-Rabiej

  • PAP/rs    16 grudnia 2017 - 18:22
Nowoczesna zatwierdziła tzw. porozumienie warszawskie dot. duetu Trzaskowski-Rabiej
Poseł PO Rafał Trzaskowski będzie wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej - kandydatem na jego zastępcę w Ratuszu. Fot. Shutterstock.com

Rada Krajowa Nowoczesnej zatwierdziła w sobotę tzw. porozumienie warszawskie, dotyczące poparcia duetu Rafał Trzaskowski - Paweł Rabiej w wyborach samorządowym w Warszawie. Według Nowoczesnej, porozumienie musi obejmować również wspólne listy do Rady Warszawy oraz rad dzielnic.
• Zawarte 23 listopada przez ówczesnego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i szefa PO Grzegorza Schetynę porozumienie, przewiduje że poseł PO Rafał Trzaskowski będzie wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej - kandydatem na jego zastępcę w Ratuszu.

• W sobotę porozumienie zatwierdziła Rada Krajowa Nowoczesnej, podkreślając jednocześnie, że musi ono obejmować - uzgodnione przez zespoły negocjacyjne Nowoczesnej, przedstawicieli partii i organizacji opozycyjnych - wspólne listy do Rady Warszawy i rad dzielnic.

• Rada Krajowa zobowiązała zarząd Nowoczesnej do powołania warszawskiego zespołu negocjacyjnego Nowoczesnej w tej sprawie.

- Przeprowadzany przez PiS zamach na polski porządek prawny, upartyjnienie wymiaru sprawiedliwości, milcząca zgoda na nacjonalizm i bezwzględna walka rządu z opozycją, wymagają od nas podjęcia skutecznych działań. Odpowiedzią na brutalną politykę PiS jest projekt koalicji demokratycznej na rzecz polskiej racji stanu i sukcesu w przyszłych wyborach samorządowych i parlamentarnych - podkreślono w uchwale Rady.

Koalicja demokratyczna jest - zdaniem Nowoczesnej - jedyną szansą na zakończenie dominacji Prawa i Sprawiedliwości i przywrócenie standardów demokratycznych w Polsce. Według Nowozcesnej, "koalicja ma też być wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy przez ostatnie dwa lata głośno domagali się decentralizacji władzy publicznej, poszanowania praw obywatelskich, przestrzegania konstytucji i dobrych relacji Polski z Unią Europejską".

Rada Krajowa wezwała także prezydium klubu Nowoczesnej do ścisłej koordynacji działań opozycyjnych w polskim parlamencie. "Przez ostatnie kilkanaście miesięcy Polacy głośno wyrażali oczekiwanie, by demokratyczna i proeuropejska opozycja parlamentarna mówiła jednym głosem w sprawach fundamentalnych. Nie możemy zawieść naszych wyborców, którzy wzywają nas do wspólnego działania, współpracy z innymi klubami poselskimi, przy zachowaniu liberalnej tożsamości Nowoczesnej" - wskazano w dokumencie.

- Działając wspólnie - wygramy. Podzieleni - poniesiemy klęskę - czytamy w uchwale.

Jeszcze na początku grudnia Katarzyna Lubnauer twierdziła, że Rafał Trzaskowski to bardzo ryzykowne rozwiązanie dla Warszawy. - Kandydat na prezydenta Warszawy powinien dawać 100 proc. pewności, że po wyborach nie będzie rządził PiS, tylko obecna opozycja - mówiła szefowa Nowoczesnej. Zobacz: Lubnauer: Rafał Trzaskowski to bardzo ryzykowne rozwiązanie dla Warszawy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.