PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowogród: Po śmierci burmistrza przedterminowe wybory zaplanowano na wrzesień

  • KDS    30 czerwca 2017 - 13:58
Nowogród: Po śmierci burmistrza przedterminowe wybory zaplanowano na wrzesień
Burmistrz Nowogrodu zmarł na początku czerwca. Przedterminowe wybory zaplanowano 3 września (fot. premier.gov.pl)

Do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie przedterminowych wyborów burmistrza Nowogrodu w województwie podlaskim. Dotychczasowy burmistrz zmarł na początku czerwca.
Józef Piątek, burmistrz Nowogrodu zmarł 5 czerwca, w wieku 61 lat. Przewodził miastu od 1990 r. Przerwę miał na jedną kadencję - w latach 2002-2006. Był m.in. współorganizatorem Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.

Po jego śmierci trzeba było wyznaczyć termin przedterminowych wyborów. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, mieszkańcy Nowogrodu w województwie podlaskim nowe władze miasta będą wybierali w niedzielę 3 września. 

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, o utworzeniu komitetów wyborczych komisarza wyborczego należy zawiadomić do 26 lipca. Wtedy też mija termin podania do publicznej wiadomości (w formie obwieszczenia) informacji o siedzibie komisji wyborczej. 

Dzień później mija termin zgłaszania kandydatów do składu miejskiej komisji wyborczej. Komisarz wyborczy powoła komisję do 31 lipca.

Do 11 sierpnia, do godz. 24, można zgłaszać miejskiej komisji wyborczej do zarejestrowania kandydatów na burmistrzów.

Kolejny istotny termin w kalendarzu wyborczym mija 16 sierpnia. Do tego czasu mogą zgłaszać się kandydaci do składu obwodowych komisji wyborczych. Wtedy też mija termin składania przez pełnomocników komitetów wyborczych wniosków o przydział nieodpłatnego czasu antenowego w programach telewizji publicznej i publicznego radia. 

Do 21 sierpnia jest czas na podanie do publicznej wiadomości obwieszczenia miejskiej komisji wyborczej o zarejestrowanych kandydatach na burmistrza. Do tego dnia mają zostać powołane obwodowe komisje wyborcze, sporządzony ma zostać również spis wyborców. 

Od następnego dnia będzie można nieodpłatnie rozpowszechniać audycje wyborcze w programach publicznych. 

Na piątek 1 września (godz. 24.00) wyznaczono termin zakończenia kampanii wyborczej. Dzień później zaplanowano przekazanie przewodniczącym obwodowych wyborczych spisów wyborców. 

Mieszkańcy Nowogrodu nowego burmistrza wybiorą w niedzielę, 3 września, między godz. 7 a 21. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Nowogrodzianin, 2017-08-29 20:19:56

    Grzegorz Pałka to ostatni człowiek na którego zagłosuję w życiu, po tym jak wczoraj uciekł z miejsca wypadku, który sam spowodował. Oczywiście uruchomił swoje znajomości w policji i straży, żeby sprawę zamieść pod dywan.