PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy Dyrektor Teatru Polskiego. Aktorzy: Konkurs był ustawiony

  • PAP/MN    29 sierpnia 2016 - 19:25
Nowy Dyrektor Teatru Polskiego. Aktorzy: Konkurs był ustawiony
Cezary Morawski w 1977 ukończył warszawską PWST. Związany jest z warszawskimi teatrami: Współczesnym i Powszechnym (fot. youtube)

• Bez przełomu zakończyło się poniedziałkowe (29 sierpnia) spotkanie artystów Teatru Polskiego we Wrocławiu z marszałkiem woj. dolnośląskiego Cezarym Przybylskim.
• Spotkanie dotyczyło wyboru nowego dyrektora tej instytucji. Zespół teatru wybranemu w konkursie Cezaremu Morawskiemu zarzuca brak kompetencji i uważa, że konkurs był „ustawiony”.
Jak powiedział dziennikarzom uczestniczący w spotkaniu aktor Adam Cywka, artyści przedstawili marszałkowi postulaty zespołu Teatru Polskiego. "Mają one zostać zaprezentowane przez marszałka we wtorek na zarządzie województwa" - dodał Cywka.

Artyści podkreślili, że nie zaprzestają protestu. Ich postulaty to: niepowoływanie Cezarego Morawskiego na stanowisko dyrektora; zwołanie "okrągłego stołu" ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu, w którym miałyby uczestniczyć wszystkie zainteresowane strony oraz przyjęcie mediatorów - szefów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - dyrektora Doroty Buchwald i jej zastępcy prof. Dariusza Kosińskiego.

We wtorek ma zebrać się zarząd województwa, który zdecyduje o powołaniu wybranego w konkursie aktora Cezarego Morawskiego na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. "Zespół teatru zaprezentował mi swoje postulaty; ja treść naszej rozmowy przedstawię we wtorek na zarządzie województwa i będziemy na ten temat dyskutować i podejmować decyzje" - powiedział dziennikarzom marszałek Przybylski.

Czytaj też: Warszawa: Zwolniony dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami zapowiada pozew

Marszałek dodał, że szanse na porozumienie są, ale będzie to "niezmiernie trudne". "Komisja konkursowa wybrała kandydata i zarząd taką kandydaturę powinien zatwierdzić. Teoretycznie może się to stać jutro" - mówił marszałek.

W poniedziałek Morawski przyjechał do Wrocławia. Na Dworcu Głównym czekała na niego kilkunastoosobowa grupa aktorów z Teatru Polskiego. Wręczyli Morawskiemu bilet powrotny do Warszawy, ale nie przyjął go. Powiedział, że w wtorek wyda oświadczenie ws. protestów w Teatrze Polskim. "Dziś nie będę komentować tej sprawy, bo nie otrzymałem jeszcze oficjalnej nominacji" - powiedział.

Przybylski powiedział, że spotkał się w poniedziałek również z Cezarym Morawskim "Rozmawialiśmy o wizji i koncepcji funkcjonowaniu Teatru Polskiego" - powiedział Przybylski.

Z kolei wieczorem w Teatrze Polskim ma się odbyć czytanie sztuki "Dopóki ma język. 16 minut", która jest jedną z form protestu po wyborze nowego dyrektora.

W ub. poniedziałek komisja konkursowa wybrała aktora Cezarego Morawskiego na nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zdobył on 6 spośród 9 głosów komisji konkursowej. Ma on zastąpić na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który kieruje tym teatrem od 2006 r. Mieszkowski jest też posłem Nowoczesnej. Nie mógł wystartować w konkursie, ponieważ jednym z jego wymogów było wyższe wykształcenie. Zespół teatru chce, by Mieszkowski pozostał w tej instytucji na stanowisku dyrektora artystycznego.

Czytaj też: Łódź: Konkurs na dyrektora Teatru Nowego budzi sprzeciw artystów

W piątek zespół Teatru Polskiego zorganizował protest w sprawie wybory Morawskiego na dyrektora tej instytucji. Wcześniej, w związku z wyborem nowego dyrektora, zaprzestanie prób nad nowym przedstawieniem zapowiedział Krystian Lupa, który w Teatrze Polskim reżyseruje "Proces" Franza Kafki.

Protest wsparło wiele zespołów teatrów z całej polski. Warszawskie teatry publiczne w wystosowanym w czwartek liście otwartym do ministra kultury i marszałka woj. dolnośląskiego alarmowały, że wieloletnia praca Teatru Polskiego we Wrocławiu jest zagrożona. List poparcia dla protestujących artystów wystosowali również inicjatorzy Kongresu Kultury, który ma się odbyć w październiku w Warszawie. Mieszkowski informował, że teatr otrzymał też wsparcie od zagranicznego środowiska artystycznego.

Teatr Polski we Wrocławiu to instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organem współprowadzącym ten teatr jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • wielkilas, 2016-08-30 09:46:32

    Co za kraj, że byle aktor czy kuglarz kreowany jest na autorytet moralny, polityczny czy społeczny. Jeśli się na psa nająłeś to szczekaj a nie udawaj Greka. Jeśli jesteś aktorem, kuglarzem czy kabareciarzem to nie predystynuj do roli męczennika bo tylko grasz Kordiana i nic więcej.
  • a, 2016-08-30 08:54:22

    A co na to widzowie? Teatr jest również widza, a nie tylko dla aktora. Swoją drogą dziwne, że stołeczne i zagraniczne teatry wyłącznie protestują - a wystarczy by zaczęły utrzymywać Teatr Polski z swoich środków i mogły by decydować o Teatrze