PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy okres zasiłkowy w Rodzina 500 plus: nabór wniosków, terminy wypłat

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    31 lipca 2017 - 07:20
Nowy okres zasiłkowy w Rodzina 500 plus: nabór wniosków, terminy wypłat

Poznańskie Centrum Świadczeń zapewnia, że już jest gotowe na sierpień (fot.pcs-poznan.pl)

Od jutra (1 sierpnia) rozpocznie się przyjmowanie wniosków na nowy okres zasiłkowy dla rodzin, które korzystają z programu Rodzina 500 plus. Dokumenty musi złożyć każdy, kto nadal chce korzystać z finansowej pomocy państwa w wychowaniu dziecka. Co ważne, jeśli chcemy zachować ciągłość w wypłacie zasiłku, to z dokumentami powinniśmy się uporać jeszcze w sierpniu.
• Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, nowy okres zasiłkowy będzie obowiązywać od 1 października danego roku do 30 września roku kolejnego. Ale nowe wnioski można składać już od 1 sierpnia. 

• Jedynie pierwszy, trwający jeszcze, okres był dłuższy – rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r. i potrwa do 30 września 2017 r.

• W związku z tym rodziny, które nadal chcą otrzymywać 500 zł wsparcia na dzieci, muszą pamiętać o złożeniu nowych wniosków. Obowiązek ten dotyczy także osób, które dopiero chcą dołączyć do programu. 

Nowe wnioski będzie można składać bezpośrednio w gminie, w której mieszkamy, listownie lub przez internet. Pierwsza opcja w praktyce oznacza wizytę w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej czy np. w centrum świadczeń. Pracownicy ośrodków społecznych na spory wzrost zainteresowania w pierwszych tygodniach sierpnia przygotowywali się już od kilku tygodni. . 

- Z naszego doświadczenia wynika, że zawsze najwięcej osób zgłasza się zaraz na starcie okresu, od którego możemy przyjmować wnioski - przyznaje Joanna Kosiorowska, kierownik działu świadczeń MOPS w Zgierzu. Jak dodaje jest też drugi czynnik, który może skłonić rodziny do szybkiego złożenia niezbędnych dokumentów. 

Jeśli pośpieszymy się ze złożeniem wniosku i zrobimy to do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata pieniędzy za październik nastąpi do 31 października. - Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu - precyzują urzędnicy.

Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa i wypłata 500 plus za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień będzie miała miejsce nie później niż do 31 grudnia.

Resort rodziny przypomina, że gdy złożymy wniosek później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego. I tak: gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, będzie miała miejsce do dnia 31 stycznia następnego roku. Zaś gdy wniosek trafi do urzędników od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, nastąpi do ostatniego dnia lutego następnego roku. 

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: