PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy prezes PFRON będzie wybrany jak najszybciej

  • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 14:15
Nowy prezes PFRON będzie wybrany jak najszybciej
PFRON jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie (fot. Fotolia)

- Chcemy, żeby następca był jak najszybciej, bo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest ważną instytucją, która musi funkcjonować i oczywiście chcemy wybrać osobę, która daje gwarancję, że będzie dbała o interesy Funduszu - poinformował wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.
Teresa Hernik w zeszłym tygodniu złożyła rezygnację, jednak premier Beata Szydło powierzyła dotychczasowej prezes pełnienie obowiązków do czasu ogłoszenia konkursu i wybrania jej następcy.

"Nadzorujemy zarząd i fundusz i także dyskutujemy z zarządem o zagrożeniach i oczekiwaniach środowiska osób niepełnosprawnych. Na pewno problemem jest, że na rehabilitację społeczną jest coraz mniej pieniędzy, a oczekiwania środowiska osób niepełnosprawnych są duże. To jest trudne, z tego względu, że PFRON jest takim funduszem, gdzie - jeżeli realizuje swoje cele, czyli aktywizuje zawodowo osoby niepełnosprawne - to wtedy ma więcej wydatków, bo dofinansowuje miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, a z drugiej strony pracodawcy nie płacą wtedy składek, jeżeli zatrudniają osoby niepełnosprawne" - powiedział Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i zarazem przewodniczący rady nadzorczej PFRON.

W grudniu z funkcji wiceprezesów PFRON zostali odwołani Janusz Wesołowski i Marcin Horyń. Od tego czasu w zarządzie PFRON była jedynie Hernik.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie.

Środki PFRON przeznaczane są m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, refundację pracodawcom kosztów przystosowania, adaptacji i wyposażenia miejsc pracy osób niepełnosprawnych, dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz turnusów rehabilitacyjnych.

Część środków finansowych PFRON – wpierających przede wszystkim indywidualne osoby niepełnosprawne - dystrybuowana jest przez samorządy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Sprzątaczka, 2016-02-03 11:12:05

    Pieniadze z PFRON powinny byc dla niepelnosprawnych! nie dla pracodawcow.Dajecie pracodawcom by bogacili sie na niepelnosprawnych .Dla nas to żadna rehabilitacja to co zrobiły z nas ZPCH to niewolnictwo i p[praca ponad siły ...nikt sie nami nie przejmuje tylko grupa i symbol sie liczy i jeszcze oszu...kuja na wypłacie .nigdy nie mamy minimalnej jaka obowiazuje zawsze brak 100zł do minimalnej....nikt tego nie sprawdza? przeciez to niezgodne z Kodeksem Pracy!nam nikt nie pomaga w pracy sami musimy wykonac wszystko 30 poki do sprzatania +42 okna sama osoba z niepelnosprawnoscia z 2 grupa z symbolem!!!  rozwiń