PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy radny Opola ślubował gminie Dobrzeń Wielki. Prawnicy mają problem

  • AW    26 stycznia 2017 - 14:50
Nowy radny Opola ślubował gminie Dobrzeń Wielki. Prawnicy mają problem
Ilu radnych liczy teraz opolska rada miasta? (fot.opole.pl)

• Powiększenie Opola skutkowało też powiększeniem liczebności tamtejszej Rady Miasta.
• Podczas sesji 26 stycznia ślubowanie złożyło 11 nowych radnych z przyłączonych do miasta sołectw.
• Ślubowanie było konieczne, by radni mogli w pełni korzystać z praw i obowiązków wynikających z tej funkcji.
• Jednak zdaniem radcy prawnego opolskiego magistratu nie wszystkie czwartkowe ślubowania były ważne.
Przypomnijmy, z dniem 1 stycznia miasto Opole zmieniło granice. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, miasto powiększyło się o tereny 12 sołectw z gmin Komprachcice (Chmielowice i Żerkowice), Prószków (Winów), Dąbrowa (Karczów, Wrzoski i Sławice) oraz Dobrzeń Wielki (Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Borki, Dobrzeń Mały i Brzezie).

Większe miasto to większa liczba ludności, a co za tym idzie – większa liczba radnych. Rada Miasta Opola liczy już nie 25 a 36 radnych. Jedenastu nowych rajców przyjęło ślubowania na czwartkowej (26 stycznia) sesji. Byli to: Piotr Szlapa, Engelbert Słowik, Renata Wilk, Marek Kinder, Jan Chmiel, Piotr Wieczorek, Piotr Los, Maria Gwizdak, Florian Fleger, Andrzej Trybuła oraz Jan Damboń.

Jak donosi „Nowa Trybuna Opolska” nie obyło się bez zgrzytów. Piotr Szlapa, wcześniej reprezentujący miejscowość Borki złożył ślubowanie, ale ... gminie Dobrzeń Wielki.

- Nie chciałem tymi słowami nic osiągnąć, tylko zaznaczyłem, że jesteśmy z terenów okupowanych przez miasto Opole i jesteśmy wierni swojej miejscowości. Wolą ludzi było zostać w gminie, niestety władze miasta tego nie uszanowały - podkreślał Szlapa.

Jednak zdaniem radcy prawnego ślubowanie Szlapy było nieważne i trzeba je powtórzyć.

- Rozpatrując treść ślubowania przez tzw. „nowych radnych” należy mieć szczególnie na uwadze samą treść ślubowania, która w sposób jednoznaczny określa główne zasady, którymi radny przyrzeka się kierować przy wykonywaniu mandatu. Są to zobowiązania: dochowania wierności Konstytucji i prawu RP, godnego rzetelnego i uczciwego sprawowania mandatu, kierowania się przy tym dobrem gminy oraz jej mieszkańców. Innymi słowy, radny ślubuje pracować dla dobra i pomyślności konkretnej gminy – wyjaśnia Joanna Maksymowicz- Szczepańska, radca prawny.

Podkreśla też, że należy stanąć na stanowisku, iż obowiązek ślubowania jest związany z członkostwem rady konkretnej gminy, co podkreśla zwrot mówiący o „dobru mojej gminy”.

- Stąd radni, którzy w toku kadencji stali się radnymi innej gminy muszą – przed przystąpieniem do wykonania mandatu – złożyć nowe ślubowanie. Wynika to z sensu, jak i adresu aktu ślubowania – dodaje Maksymowicz- Szczepańska.

Dlaczego samo ślubowanie jest w ogóle ważne dla radnego? Ponieważ ustawodawca odróżnił moment nabycia przez radnego mandatu przedstawicielskiego od momentu jego objęcia.

- Pomimo nabycia mandatu, radny nie może w pełni korzystać z wynikających z niego uprawnień i kompetencji aż do momentu objęcia mandatu, co następuje dopiero po złożeniu ślubowania – tłumaczy Joanna Maksymowicz- Szczepańska. – W doktrynie wskazuje się, iż akt objęcia mandatu następuje bezpośrednio po złożeniu ślubowania poprzez uczestnictwo w dalszej części sesji z prawem korzystania ze wszystkich uprawnień przysługujących radnemu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.