PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy regulamin Państwowej Komisji Wyborczej od 31 stycznia 2018 r.

  • MIW    26 stycznia 2018 - 17:11
Nowy regulamin Państwowej Komisji Wyborczej od 31 stycznia 2018 r.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. (mat. PKW)

31 stycznia wchodzi w życie nowy regulamin Państwowej Komisji Wyborczej. Uchwała w tej sprawie została 25 stycznia opublikowana w Monitorze Polskim.
W myśl nowego regulaminu Komisja obraduje w obecności co najmniej 6 członków, w tym przewodniczącego Komisji lub jednego z jego zastępców (§ 12). Dotychczas do prowadzenia obrad potrzebnych było co najmniej 5 członków Komisji.

Czytaj: Wojciech Hermeliński, Państwowa Komisja Wyborcza, o zastrzeżeniach wobec projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego

Z § 14 określającego powołanie i odwołanie Szefa Krajowego Biura Wyborczego – sekretarza Komisji znika zapis mówiący, że następuje to na wniosek przewodniczącego Komisji.

Czytaj: Wybory samorządowe 2018. PKW i KBW zakończyły opiniowanie i konsultacje kart

Zmiana następuje w § 18 w ust. 1 pkt 4. Obecnie mówi on, że Komisja „przeprowadza inspekcję działalności organów jednostek samorządu terytorialnego wykonujących zadania zlecone związane z przeprowadzaniem wyborów i referendum ogólnokrajowego”. Po zmianie będzie on stanowić, że Komisja „może przeprowadzać kontrole działalności organów jednostek samorządu terytorialnego wykonujących zadania zlecone związane z przeprowadzaniem wyborów i referendum ogólnokrajowego”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.