PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy Sącz odbiera tytuły honorowego obywatela miasta. Józef Oleksy następny na liście?

  • TK    26 marca 2018 - 12:05
Nowy Sącz odbiera tytuły honorowego obywatela miasta. Józef Oleksy następny na liście?
Wyróżnienie nadane Józefowi Oleksemu odebrała w 2015 r. jego żona - Maria (Fot. nowysacz.pl)

Rada Miejska Nowego Sącza, na wniosek prezydenta, odebrała ośmiu osobom tytuły honorowego obywatela miasta. Część radnych uważa, że na liście prezydenta zabrakło jeszcze Józefa Oleksego, który tytuł otrzymał pośmiertnie w 2015 roku. Zapowiedzieli złożenie projektu stosownej uchwały przed kolejną sesją.
  • Z poglądem części radnych nie zgadza się prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
  • Jego zdaniem, Józef Oleksy to osoba zasłużona nie tylko dla miasta, ale i dla III Rzeczpospolitej.

Lucjan Motyka, płk Fiodor Bolbat, dr Stanisław Skrzeszewski, Witold Adamuszek, gen. Zygmunt Berling, płk Fiodor Zołtarow, płk Piotr Perminow i Bolesław Redlich - te osoby, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Nowym Sączu, straciły honorowe obywatelstwo miasta. Tytuły nadano w latach 1962-1976. Ich odebranie, na wniosek prezydenta Ryszarda Nowaka z Prawa i Sprawiedliwości, uzasadniono tym, że osoby pozbawiono teraz tytułu działały na szkodę narodu polskiego lub na rzecz obcego mocarstwa.

Na sesji, podczas której podjęto uchwałę, rozgorzała dyskusja wokół jeszcze jednego nazwiska.  Chodzi o byłego premiera Józefa Oleksego, któremu tytuł nadano pośmiertnie w roku 2015.

Już w 2015 r. sprawa honorowego obywatelstwa dla Oleksego wzbudziła ogromne kontrowersje. Cześć radnych przypominała wtedy, że karierę polityczną zawdzięcza członkostwu w PZPR, do której wstąpił pod koniec lat sześćdziesiątych. Za przyznaniem tytułu, głosowało 11 radnych z 23-osobowej składu. W sesji wzięło udział 21 osób.

Wniosek o uhonorowanie Józefa Oleksego jako zasłużonego dla Nowego Sącza, złożył prezydent miasta Ryszard Nowak. Dziś uważa, że odebranie tytułu jest bezzasadne.

- Nie ma żadnego porównania pomiędzy Józefem Oleksym a osobami, którym właśnie odebrano tytuły. Trzeba wziąć pod uwagę to, jakie pełnił on funkcje w III Rzeczpospolitej i jakie ma dokonania  dla kraju i dla Nowego Sącza - uważa Ryszard Nowak.

Jak teraz radni PiS, z którego wywodzi się także prezydent, będą głosować?

- Być może wniosek w ogóle się nie pojawi - ucina prezydent Nowak.

Józef Oleksy urodził się w 1946 r. w Nowym Sączu. Po ciężkiej chorobie zmarł 9 stycznia 2015 roku w Warszawie. W jego pogrzebie wziął udział m.in. ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Skryba, 2018-03-26 13:58:26

    Za chwile szczerości o III Rzeczpospolitej warto zatrzymać ten tytuł... wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/205396,zapis-rozmowy-oleksego-z-gudzowatym.html