PARTNER PORTALU
  • BGK

NSZZ "Solidarność" i Komitet Obrony Demokracji na jednych obchodach. Co na to wojewoda?

  • PAP/JS    23 sierpnia 2017 - 17:32
NSZZ "Solidarność" i Komitet Obrony Demokracji na jednych obchodach. Co na to wojewoda?
31 sierpnia w Gdańsku 37. rocznicę Sierpnia'80 świętować będą w podobnym czasie NSZZ "Solidarność" i Komitet Obrony Demokracji. (fot. nszz-stocznia.pl)

„Solidarność” Stoczni Gdańskiej zwróciła się do wojewody pomorskiego o "rozpatrzenie działań prawnych" zabezpieczających organizowane przez "S" obchody 37. rocznicy Sierpnia’80 w Gdańsku. Zdaniem związkowców organizacja w tym samym czasie manifestacji KOD "zagraża bezpieczeństwu publicznemu".
• Związek nie narzuca czegokolwiek wojewodzie. "Nie sugerujemy wojewodzie, jakie decyzje może podjąć. Rozwiązania prawne są różne: czy to inne godziny, czy odpowiednie zabezpieczenie, czy odwołanie tamtej manifestacji" - ocenił.

• Rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Małgorzata Sworobowicz poinformowała, że pismo stoczniowej "S" jest teraz analizowane przez prawników w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

31 sierpnia w Gdańsku 37. rocznicę Sierpnia'80 świętować będą w podobnym czasie NSZZ "Solidarność" i Komitet Obrony Demokracji.

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "S" obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpocznie w Sali Akwen w budynku "S" od uroczystego posiedzenia.

Następnie, jak co roku, w Bazylice św. Brygidy (o godz. 17.00), odbędzie się msza, po której wyruszy marsz na Plac Solidarności pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Tego samego dnia o godz. 19.00 pomorski KOD organizuje na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców wiec, w którym mają wziąć udział m.in. pierwszy przywódca "S" Lech Wałęsa oraz dawny działacz "S" Władysław Frasyniuk.

W piśmie, udostępnionym mediom, prezydium komisji zakładowej NSZZ "S" Stoczni Gdańskiej zwróciło się do wojewody pomorskiego o "rozpatrzenie działań prawnych zabezpieczających uroczystości rocznicowe organizowane przez NSZZ Solidarność".

"W tym samym czasie Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wydał zgodę na organizację manifestacji dla tzw. KOD-u. Organizacja tej manifestacji w tym samym czasie zagraża bezpieczeństwu publicznemu z powodu uczestniczenia w niej środowisk związanych ze służbą bezpieczeństwa oraz nieprzychylnych dla NSZZ Solidarność" - uważa kierownictwo stoczniowej "S".

Wiceprzewodniczący "S" w Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz powiedział, że związek nie narzuca czegokolwiek wojewodzie. "Nie sugerujemy wojewodzie, jakie decyzje może podjąć. Rozwiązania prawne są różne: czy to inne godziny, czy odpowiednie zabezpieczenie, czy odwołanie tamtej manifestacji" - ocenił.

Rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Małgorzata Sworobowicz poinformowała, że pismo stoczniowej "S" jest teraz analizowane przez prawników w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Guzikiewicz jest przekonany, że manifestacja KOD to "prowokacja".

"Po 1989 r. w Gdańsku był nawet generał Wojciech Jaruzelski i nikt go stąd nie wyrzucał. Każdy ma prawo świętować. Nie jesteśmy przeciwni temu, żeby KOD się zbierał o jakiejś godzinie, rano czy po południu. Jako przedstawiciele Stoczni Gdańsk, mimo że obchody w Gdańsku będą miały charakter regionalny, prosimy o wsparcie z całego kraju i przyjazd np. górników. Na pewno nie damy się sprowokować. Najprawdopodobniej chodzi tu o to, żeby zagrały jakieś emocje i doszło do jakiś pyskówek, czy może szarpaniny i będzie znowu kompromitacja" - dodał.

W sprawie obchodów Sierpnia'80 list otwarty do przewodniczącego "S" Piotra Dudy skierował we wtorek lider pomorskiego KOD, Radomir Szumełda. Przed południem 31 sierpnia KOD na Placu Solidarności planuje zorganizować mini miasteczko obywatelskie, do którego zaprosił ok. 30 organizacji społecznych, politycznych i związkowych, w tym "Solidarność".

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.