PARTNER PORTALU
  • BGK

Obrona terytorialna: Trzy brygady we wschodnich województwach w 2017 r.

  • PAP    6 października 2016 - 07:32
Obrona terytorialna: Trzy brygady we wschodnich województwach w 2017 r.
fot.pixabay

• W pierwszych miesiącach przyszłego roku brygady Wojsk Obrony Terytorialnej będą liczyć blisko 3 tys. ochotników i ponad 400 żołnierzy zawodowych – zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz.
• Poinformował, że w trakcie organizacji są dowództwa pierwszych batalionów.
• Będzie w nich miejsce dla członków organizacje paramilitarne, czy klas mundurowych?
"Faza organizacji obrony terytorialnej kraju już się zaczęła i jest zaawansowana. Chcemy, żeby na przełomie w 2016 r. powstały trzy brygady, co oznacza, że ma to być 413 żołnierzy zawodowych, blisko 3 tysiące ochotników i 70 pracowników wojska" - powiedział szef MON, przedstawiając informację o WOT sejmowej podkomisji.

"Taka jest skala wyzwania, które chcemy zrealizować do pierwszych miesięcy 2017 r. Łącznie oznacza to możliwość ukształtowania trzech brygad na polskiej flance wschodniej" - dodał. Poinformował, że dowództwa trzech pierwszych batalionów są już w fazie organizacyjnej" - powiedział.

Czytaj też: Oddziały obrony terytorialnej w każdym województwie. We wrześniu pierwsze z nich

Nawiązując do pytania o przyjęcie do WOT organizacji takich jak ONR, szef MON oświadczył: "Żadna organizacja nie jest i nigdy nie będzie przyjmowana in gremio. Przyjmowani są - po bardzo szczególnej selekcji - obywatele RP, bez względu na ich płeć, orientacje czy inne szczegóły - jeśli tylko spełniają kryteria zdrowotne i wiekowe. Poglądy polityczne nas nie interesują".

Podkreślił, że organizacje paramilitarne, z których m.in., obok klas mundurowych, mają się rekrutować kandydaci do obrony terytorialnej, nie staną się WOT. "Organizacje proobronne są organizacjami cywilnymi, a Wojska Obrony terytorialnej są immanentną częścią sił zbrojnych. (…) To jest część Wojska Polskiego (…), stosują się do nich takie same zasady jak do każdego innego żołnierza" - zaznaczył.

Macierewicz wyraził przekonanie, że ustawa, której projektem w najbliższym czasie ma się zająć stały komitet Rady Ministrów, jeszcze w tym roku zostanie uchwalona przez Sejm.

Więcej czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Starsza, 2016-10-06 13:44:52

    A może seniorów zamiast oddawać do domów seniora zabrać na ćwieczenia w obronie terytorialnej????