PARTNER PORTALU
  • BGK

Obywatele do Senatu piszą list do premiera w sprawie debat

  • PAP    23 sierpnia 2011 - 15:18
Obywatele do Senatu piszą list do premiera w sprawie debat

Prezydenci miast – twórcy ruchu Obywatele do Senatu – wezwali w liście otwartym premiera Donalda Tuska do udziału w debatach eksperckich.
„Wyborcy mają prawo wiedzieć, jakie są faktyczne problemy naszego kraju” – napisali w liście.

Czytaj też: Znani są kandydaci Obywateli do Senatu

Prezydenci Wrocławia i Krakowa: Rafał Dutkiewicz (zabierz głos/oceń prezydenta) oraz Jacek Majchrowski (zabierz głos/oceń prezydenta) odnieśli się w ten sposób do sobotniej konferencji prasowej premiera, na której szef rządu zaproponował PiS cykl przedwyborczych debat telewizyjnych w sprawach najważniejszych dla Polski.

„Niedawno stwierdził Pan, że kryzys puka do drzwi, że jesteśmy gotowi na jego nadejście dzięki reformom, które przeprowadził Pana rząd. Zaprosił Pan największą partię opozycyjną do merytorycznej debaty i zaraz potem stwierdził, że opozycja znajdzie 150 argumentów, żeby na debatę się nie stawić. Ogólnopolski ruch społeczny Unia Prezydentów-Obywatele do Senatu, który wystawi w tych wyborach kilkudziesięciu kandydatów do Senatu, jest gotów do takiej debaty” – oświadczyli we wtorek prezydenci w liście otwartym.

W ich ocenie nadchodzący kryzys nie musi pukać do drzwi, ponieważ „są one szeroko otwarte z powodu braku potrzebnych reform w minionych kilku latach”.

„Chcemy debatować o tym, dlaczego tych reform zabrakło, o tym, co należy zrobić w najbliższym czasie, jeszcze przed wyborami, żeby uodpornić polską gospodarkę” – podkreślili.

Zdaniem Dutkiewicza i Majchrowskiego Obywatele do Senatu w jesiennych wyborach parlamentarnych wystawią osoby „o uznanej reputacji i głębokiej wiedzy”.

„Wierzymy, że dzięki debacie ministrów Pana rządu z takimi wybitnymi ekspertami w swoich dziedzinach wyborcy będą mogli ocenić, w jakim kierunku biegną sprawy w Polsce i czy rację ma Pan, mówiąc o dokonanych reformach, czy profesjonaliści wskazujący na ich brak i wynikające z tego zagrożenia” – czytamy w liście otwartym.

OdS proponuje, aby do debaty o rzeczywistym stanie finansów publicznych w Polsce stanęli: kandydujący z komitetu ruchu prof. Stanisław Gomułka i prof. Krzysztof Rybiński oraz ministrowie Jacek Rostowski i Michał Boni.

Na temat spraw społecznych i rynku pracy rozmawiać z minister Jolantą Fedak miałaby warszawska kandydatka OdS Anna Kalata. O gospodarce – jej innowacyjności i wolności – debatować mieliby szef BCC Marek Goliszewski, prof. Krzysztof Rybiński oraz wicepremier Waldemar Pawlak i Adam Szejnfeld.

Prof. Marian Filar i prof. Jerzy Makarczyk mieliby stoczyć „merytoryczny bój” o jakość stanowienia prawa w Polsce z ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim i Michałem Bonim. Z kolei Dutkiewicz i Majchrowski mieliby zmierzyć się z Donaldem Tuskiem i Jerzym Millerem w debacie na temat: „Polska w budowie, czyja to zasługa?”.

„Mamy nadzieję, że Pan i ministrowie Pana rządu nie znajdą 150 powodów, żeby uniknąć debaty z naszą drużyną profesjonalistów. Wyborcy mają prawo wiedzieć, jakie są faktyczne problemy naszego kraju i co można zrobić, żeby je rozwiązać” – kończą list.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • "... to dzicz", 2011-08-24 23:27:31

    Albo Rysia ze Zbysiem z protokolantką Sawicką
  • No No, 2011-08-24 09:17:44

    Najciekawsza debata byłaby pomiędzy Tomaszem Misiakiem a Julią Piterą...