PARTNER PORTALU
  • BGK

Od nowego roku Toruńska Karta Seniora. Zniżki u dentysty, kosmetyczki i w kawiarni

  • PAP/JS    28 grudnia 2016 - 15:36
Od nowego roku Toruńska Karta Seniora. Zniżki u dentysty, kosmetyczki i w kawiarni
Karta będzie gwarantowała zniżki m.in. w kawiarniach (fot.fotolia)

• Urząd Miasta wprowadza od nowego roku Toruńską Kartę Seniora.
• Wnioski o jej wydanie będą mogli składać od 2 stycznia mieszkańcy, którzy ukończyli 65 lat.
• Karta umożliwi skorzystanie ze zniżek m.in. u dentysty, u kosmetyczki, na kursie językowym czy w kawiarni.
W budżecie miasta na 2017 rok zaplanowano 150 tys. zł na zadania realizowane w ramach tego projektu. Ich wykonawcy zostaną wyłonieni w konkursach.

"Od początku nowego roku rozpoczynamy program +Rodzina Razem - Toruń dla Pokoleń+, w ramach którego chcemy wprowadzić kartę seniora, pozwalającą osobom starszym uaktywnić się lub odnaleźć miejsce swojej aktywności. Chcielibyśmy wzmocnić więzi międzypokoleniowe i doprowadzić do stanu, w którym seniorzy wejdą w interakcje z innymi mieszkańcami miasta" - powiedział wiceprezydent Torunia Andrzej Rakowicz.

Toruńska Karta Seniora ma umożliwić jej posiadaczom szerszy dostęp do dóbr kultury, turystyki, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz pozwolić na korzystanie ze zniżek, które zaoferują partnerzy projektu. Tych jest obecnie ponad pięćdziesięciu.

"Podpisujemy porozumienia z kolejnymi przedsiębiorcami. W najbliższych dniach i tygodniach ich grono będzie się rozszerzało. Nie jest to nasz autorski projekt, lecz program realizowany z powodzeniem w innych miastach. Staramy się czerpać z dobrych doświadczeń, a także dostosowywać ofertę dla seniorów do ich realnych potrzeb, które zgłaszają członkowie działającej w naszym mieście rady seniorów oraz osoby starsze odwiedzające nasz urząd" - mówiła Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

Już wiadomo, że karta pozwoli m.in. na korzystanie ze zniżek na usługi kosmetyczne, zabiegi rehabilitacyjne, stomatologiczne, turnusy w sanatoriach oraz kursy językowe bądź prawa jazdy. Seniorzy będą również mogli skorzystać ze specjalnych ofert przygotowanych przez kawiarnie i restauracje, a także sklepy.

"Będziemy mieli dzięki karcie lepszy kontakt z seniorami. Często zgłaszają, że nie docierają do nich informacje o wydarzeniach dla nich organizowanych. Teraz komunikacja będzie łatwiejsza, bo przy składaniu wniosków o wydanie kart poprosimy o podanie numeru telefonu. Ulgi są różne i zależą od porozumień partnerów z Urzędem Miasta. Oczywiście w projekcie uczestniczyły będą również miejskie instytucje" - dodała Miłoszewska.

Przedstawiciele Urzędu Miasta poinformowali, że ofertę zniżkową przygotowały już m.in. teatr Baj Pomorski oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na początku stycznia ma zostać uruchomiona strona internetowa, na której będzie można znaleźć wszelkie informacje dotyczące oferty przewidzianej w ramach karty.

"Będzie to strona żywa, bo zależy nam na tym, żeby możliwości aktywizacji stworzone seniorom były jak najszersze. Siłą rzeczy będą się one na początku zmieniały i rozszerzały. Kwota skierowana na realizację tego programu trafi do organizacji pozarządowych, wyłanianych w konkursach, które będą realizowały zadania przez nas zlecone. Oczywiście w budżecie przewidziane są odrębne środki m.in. na +Senioriadę+, a osoby starsze będą korzystały również z zadań realizowanych na innych polach" - mówił wiceprezydent Rakowicz.

W Toruniu mieszka ok. 35 tysięcy seniorów. Druki wniosków o wydanie karty można odebrać w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia, siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także w największych spółdzielniach mieszkaniowych oraz w Akademii Nauki. We wszystkich tych miejscach będzie można od 2 stycznia składać wnioski. Jak podkreślili przedstawiciele magistratu, karta zostanie wydana do 30 dni od złożenia wniosku, a urzędnicy będą starali się, żeby termin ten był znacznie krótszy.

Posiadacze kart będą mogli 17 stycznia uczestniczyć w szkoleniu zrealizowanym w ramach współpracy Urzędu Miasta ze Strażą Miejską, podczas którego dowiedzą się, jak się chronić przed oszustami. W następnych miesiącach mają zostać uruchomione kolejne inicjatywy. Uroczyste wręczenie pierwszych Toruńskich Kart Seniora zaplanowano na 3 stycznia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.