PARTNER PORTALU
  • BGK

Odszkodowania po nawałnicach: 115 mln zł trafiło do poszkodowanych województw

  • PAP/MN    26 października 2017 - 12:24
Odszkodowania po nawałnicach: 115 mln zł trafiło do poszkodowanych województw
Wiceszef MSWiA podał, że do chwili obecnej przekazano z budżetu państwa dla trzech najbardziej poszkodowanych województw. (fot. kujawsko-pomorskie.pl)

Dotąd obecnej z budżetu państwa przekazano dla trzech najbardziej poszkodowanych przez sierpniowe nawałnice województw kwotę ponad 115 mln zł, gminy wypłaciły z tego ponad 84 mln - poinformował w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
• Zieliński powiedział, że dalsze pieniądze będą kierowane, jeżeli będzie zapotrzebowanie wojewodów.

• "Samorządy są bliżej. Zresztą pomoc, o której mówimy, jest zadaniem własnym gmin" - powiedział o niesieniu pomocy wiceminister.

• Przyznał, że nie wszystkie domy zostaną odbudowane przed zimą ze względu na porę roku i krótki czas na odbudowę.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne.

Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów w sprawie sierpniowych nawałnic, Zieliński poinformował, że bezzwłocznie zostały uruchomione środki budżetowe na wypłaty pierwszych zasiłków dla poszkodowanych w wysokości do 6 tys. zł. Z kolei górna granica stawek pomocowych została podniesiona do 200 tys. zł. Podkreślił, że do przyznawanie zasiłków nie wymaga szacowania strat.

Wiceszef MSWiA podał, że do chwili obecnej przekazano z budżetu państwa dla trzech najbardziej poszkodowanych województw (pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie), kwotę ponad 115 mln. "Ale to nie jest prawdopodobnie wszystko, będą dalsze środki kierowane, jeżeli będzie zapotrzebowanie wojewodów. A wojewodowie występują z tym zapotrzebowaniem, jeżeli do nich z takimi wnioskami występują gminy" - podkreślił Zieliński.

Czytaj też: Uciążliwy smród zniknie? Będzie ustawa

Dodał, że między gminami a wojewodami jest współpraca, ale - jak mówił - "jeżeli chodzi o kwoty, które zostały przekazane z budżetu państwa do wojewodów, a przez wojewodów do gmin, nie wszystkie jeszcze trafiły z gmin do osób poszkodowanych". Jak podał, z kwoty 115 mln zł przekazanej z budżetu państwa gminy wypłaciły ponad 84 mln zł; reszta środków nie zostały jeszcze wypłacone.

"Nie chcę się wdawać w szczegóły rozważań, czy to wiąże się z jakimiś problemami, opieszałością działania, czy też po prostu było wyższe zapotrzebowanie. (...) Pewnie są tutaj różne sytuacje, które by tę kwestię wyjaśniały. Ale faktem jest, że to nie wojewodowie, czyli nie rząd się spóźnił z przekazywaniem pieniędzy, tylko, jeżeli już, to niektóre gminy" - zaznaczył Zieliński.

Pytany przez Michała Stasińskiego (PO), czy wojewodowie gromadzą dane, które pozwalają stwierdzić, ile rodzin przed zimą nie będzie w stanie odbudować domów tak, aby nadawały się do zamieszkania, Zieliński odpowiedział, że wojewodowie takie dane gromadzą i kontaktują się na bieżąco w tej sprawie z jednostkami samorządu terytorialnego. "Bo to samorządy są bliżej. Zresztą pomoc, o której mówimy, jest zadaniem własnym gmin" - podkreślił.

Czytaj też: Będzie wsparcie z Funduszu Solidarności dla poszkodowanych przez nawałnice

Zieliński zaznaczył, że mimo przyznanych zasiłków i działań pomocowych podjętych przez rząd, nie wszystkie domy zostaną odbudowane przed zimą ze względu na porę roku i krótki czas na odbudowę domów. "Dla tych osób przychodzimy z innego rodzaju pomocą" - zapewnił wiceminister.

Odnosząc się do kwestii podnoszonych przez posła Stasińskiego przypadków związanych np. z uprzątnięciem terenów, lub z tym, że osoby starsze nie są w stanie samodzielnie znaleźć firmy, która mogłaby dokonać napraw, Zieliński powtórzył, że "tutaj z pomocą powinny przychodzić ośrodki pomocy społecznej gminnej".

"Jeżeli jest jakaś potrzeba pomocy w pracach, w takich działaniach, które może są trudne do zorganizowania w takiej formie, żeby kogoś wynająć, rachunki uzyskać, zapłacić za to, rozliczyć, proszę zwracać się do najbliższej jednostki PSP. (...) Sądzę i wierzę, że jeżeli ktokolwiek się zgłosi do najbliższej jednostki PSP, to ofiarni strażacy również przyjdą z pomocą tego typu" - powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.