PARTNER PORTALU
  • BGK

Odwołają się od wyroku uniewinniającego prezydenta Poznania

  • PAP    7 stycznia 2013 - 16:59
Odwołają się od wyroku uniewinniającego prezydenta Poznania

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze odwoła się od wyroku uniewinniającego prezydenta Poznania w procesie o narażenie miasta na dużą szkodę majątkową, który zapadł w czerwcu ub. roku - poinformował Jacek Buśko z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.
Kilka dni temu uzasadnienie wyroku wpłynęło do zielonogórskiej prokuratury. Ta ma dwa tygodnie na złożenie apelacji.

"W wymaganym terminie nasza apelacja wpłynie do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Obecnie przygotowujemy jej uzasadnienie. W zaskarżeniu prokurator będzie domagał się uchylenia wyroku i skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia" - powiedział w poniedziałek Buśko.

29 czerwca 2012 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił prezydenta Poznania Ryszarda G. i czterech innych urzędników w tym procesie. Wyrok był nieprawomocny.

Czytaj też:  Ryszard Grobelny uniewinniony

Oskarżonym prokuratura zarzucała popełnienie przestępstw polegających na wyrządzeniu Miastu Poznań szkody majątkowej w wielkich rozmiarach poprzez niedopełnienie obowiązku prawidłowego gospodarowania w trakcie sprzedaży nieruchomości.

Według prokuratury grunt wart ponad 13 mln zł sprzedano w styczniu 2003 r. za 6,1 mln zł. Działki, leżące w centrum miasta, zostały bowiem potraktowane przy sprzedaży jako teren pod park, choć mogły być przeznaczone pod inwestycje.

Sąd nie podzielił tej opinii. Uznał, że oskarżeni nie popełnili przestępstwa, a miasto mogło sprzedać swoją własność, nawet gdy teren ten był parkiem. Sprzedawane działki - według sądu - były terenem graniczącym z zabytkowym parkiem i zgodnie z zaleceniem powinny zostać jego częścią, ale miały potencjał inwestycyjny.

"Została sprzedana nieruchomość, ale postępowanie nie wykazało, że nie zachowano procedur. A skoro zbycie było zgodne z prawem i oszacowanie wartości nieruchomości też, to nie sposób mówić o działaniu na szkodę interesu miasta" - uzasadniała w czerwcu wyrok sędzia Izabela Pospieska.

Sąd uznał też, że prokuratura szacując wartość gruntu na ponad 13 mln zł, popełniła błąd, zawężając wycenę tylko dla wykorzystania tego terenu pod inwestycje, a nie wzięła pod uwagę ograniczeń wynikających z opinii konserwatora zabytków i urbanistów, które w części mówiły o zachowaniu funkcji parku.

Grunt kupiła firma Grażyny Kulczyk. Obecnie znajduje się tam nowe skrzydło centrum rozrywkowo-handlowego Stary Browar.

W czerwcu ub. roku zakończył się ponowny proces Ryszarda G. ws. nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu; trwał w poznańskim sądzie okręgowym od czerwca 2009 roku. W marcu 2008 roku, podczas pierwszego procesu, sąd skazał G. na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Prezydent Poznania został też ukarany grzywną i czteroletnim zakazem zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym.

Tamten wyrok w listopadzie 2008 r. uchylił Sąd Apelacyjny w Poznaniu. W 2010 r. Ryszard G. został ponownie wybrany na prezydenta Poznania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.