PARTNER PORTALU
  • BGK

Odwołanie dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Sąd wydał decyzję

  • PAP/JS    13 czerwca 2017 - 21:29
Odwołanie dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Sąd wydał decyzję
Procedura odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu została wszczęta już 10 lutego (fot.fotolia)

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargi zarządu woj. dolnośląskiego na decyzje wojewody dolnośląskiego o wstrzymaniu uchwał w sprawach: odwołania dyr. Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego oraz powołania na tę funkcję Remigiusza Lenczyka.
• Procedura odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu została wszczęta już 10 lutego.

• Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub.r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest posłem Nowoczesnej, a w konkursie nie mógł wystartować z powodu braku wymaganego wykształcenia.

Jak poinformował na stronie internetowej urzędu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, 7 czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargi zarządu województwa dolnośląskiego na postanowienia wojewody dolnośląskiego o wstrzymaniu uchwał w sprawach: odwołania dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezarego Morawskiego oraz powierzenia pełnienia obowiązków Remigiuszowi Lenczykowi.

"Wbrew twierdzeniom przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego sąd uznał argumentację nadzoru prawnego wojewody, iż wydane przez niego postanowienia są niezaskarżalnym środkiem nadzoru. Sąd wskazał, że ustawodawca nie określi przesłanek wstrzymania wykonania uchwały, a zatem w każdym przypadku to organ nadzoru dokonuje zasadności jego zastosowania. Ostatecznie, w wyniku przeprowadzonego postępowania nadzorczego, wojewoda dolnośląski wydał rozstrzygnięcie stwierdzające nieważność uchwał zarządu województwa dolnośląskiego" - napisano w komunikacie.

Zaskarżenie do sądu decyzji wojewody nastąpiło pod koniec maja. Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego pod koniec kwietnia. Jednocześnie stanowisko p.o. dyrektora powierzył Remigiuszowi Lenczykowi. Uchwałę zarządu w tej sprawie wstrzymał jednak w tym samym dniu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Prawnicy wojewody mieli miesiąc na analizę uchwały pod względem prawnym.

26 maja biuro prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowało, że wojewoda wydał rozstrzygnięcia nadzorcze o stwierdzeniu nieważności uchwały zarządu województwa dolnośląskiego ws. odwołania Morawskiego. Wojewoda stwierdził również nieważność uchwały o powierzeniu stanowiska dyrektora Teatru Polskiego Remigiuszowi Lenczykowi.

W uzasadnieniu decyzji wojewody podano, że nie było przesłanek do odwołania Morawskiego. "W szczególności, nie udowodnione zostały zarzuty odstąpienia przez Pana Cezarego Morawskiego od realizacji umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe program działania Teatru Polskiego. Oznacza to, iż uchwały podjęte zostały przez Zarząd Województwa z istotnym naruszeniem prawa, co skutkowało koniecznością stwierdzenia ich nieważności przez Wojewodę Dolnośląskiego" - podano wówczas w komunikacie.

Procedura odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu została wszczęta już 10 lutego. Zarząd województwa wystąpił wówczas do resortu kultury z prośbą o opinię ws. odwołania dyrektora. W kwietniu minister kultury prof. Piotr Gliński w piśmie do marszałka Przybylskiego wyraził negatywną opinię w tej sprawie. Zwrócił się przy tym z prośbą o "ponowny namysł nad zamiarem odwołania" Morawskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.