PARTNER PORTALU
 • BGK

Odwołanie marszałka śląskiego: W ostatni piątek września odbędzie się głosowanie

 • PAP/MN    20 września 2017 - 15:49
Odwołanie marszałka śląskiego: W ostatni piątek września odbędzie się głosowanie
Odwołanie marszałka następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu sejmiku. (fot. Wojciech Saługa, PTWP)

Sesja sejmiku woj. śląskiego, podczas której głosowany będzie wniosek o odwołanie marszałka tego regionu, Wojciecha Saługi, planowana jest na ostatni piątek września.
• Marszałka chcą odwołać radni PiS za doprowadzenie do premiery głośnego spektaklu "Klątwa".

• Saługa podkreślił, że wniosek PiS o jego odwołanie pokazuje, że wolność artystyczna jest zagrożona.

• Podczas sesji być może zostanie też wybrany nowy członek zarządu województwa w miejsce Kazimierza Karolczaka.

Wniosek o odwołanie marszałka Wojciecha Saługi (PO) złożyli 28 sierpnia radni PiS. Kontekstem było wystawienie głośnego spektaklu "Klątwa" w prowadzonym przez samorząd województwa Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Wniosek radni PiS motywowali niezgodą na wystawienie spektaklu oraz późniejszymi okolicznościami wyjaśniania sprawy przez marszałka. Saługa odpowiadał, że wniosek potwierdza zagrożenie dla wolności artystycznej.

Wniosek - po wypełnieniu ustawowej procedury - może być głosowany w sejmiku najwcześniej po upływie miesiąca od złożenia. PiS jako jedyna partia opozycyjna ma obecnie w 45-osobowym sejmiku 15 radnych. Do odwołania marszałka potrzeba trzech piątych głosów ustawowego składu sejmiku. W woj. śląskim rządzi koalicja PO-PSL-SLD-RAŚ.

"W ostatni piątek przed 1 października mija 30 dni od wniosku. Chcemy w pierwszym możliwym terminie odbyć tę sesję i ten wniosek przegłosować" - powiedział marszałek Saługa.

Czytaj też: Grzegorz Schetyna chce koalicji z Nowoczesną i PSL na wybory samorządowe

Zasygnalizował też, że jeśli do tego czasu uda się uzgodnić kandydata na nowego członka zarządu woj. śląskiego, głosowanie ws. jego wyboru będzie mogło odbyć się na tej samej sesji.

Nowy członek zarządu musi być wybrany w związku z rezygnacją z tego stanowiska Kazimierza Karolczaka (zasiadał na nim z rekomendacji SLD). Karolczak 12 września został wybrany przewodniczącym zarządu powstającej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Radni sejmiku przyjęli jego formalną rezygnację podczas ostatniej sesji - 18 września.

"Jeszcze nie mieliśmy wspólnego spotkania koalicyjnego w tej sprawie, ale rozmowy trwają. Zależy mi, aby wszystkie siły tworzące koalicję były zadowolone i były uczestnikami tej koalicji. Będziemy chcieli wypracować takie rozwiązanie. W tym wypadku pan Kazimierz Karolczak, człowiek lewicy, powinien być - jak się dogadamy - zastąpiony człowiekiem lewicy" - ocenił Saługa.

Karolczak od grudnia 2013 r. wchodził w skład zarządu woj. śląskiego (początkowo przez rok był jego wicemarszałkiem). Odpowiadał m.in. za pracę trzech wydziałów urzędu marszałkowskiego: inwestycji, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz gospodarki, turystyki i sportu.

Czytaj też: Wicemarszałek z radością złożył rezygnację z funkcji

"Klątwa" to spektakl chorwackiego reżysera i dramatopisarza Olivera Frljicia, oparty na dramacie Stanisława Wyspiańskiego z 1899 r. Przedstawienie zrealizowane przez Teatr Powszechny w Warszawie (premiera odbyła się 18 lutego br.) wywołało wiele kontrowersji na tle religijnym i obyczajowym.×
KOMENTARZE (3)

 • w, 2017-09-25 08:15:54

  Na zbity ryj...
 • eLPe, 2017-09-21 09:30:53

  Zaczyna się od ingerowania w to co możemy oglądać, później pewnie w to czego i kogo mamy słuchać a skończy się na tym jak nam wolno żyć. To pełzający totalitaryzm, któremu należy powiedzieć NIE !!!
 • ocena z Bieszczad, 2017-09-21 09:07:39

  Totalitarny i totalny PiS w akcji na Śląsku