PARTNER PORTALU
  • BGK

Ograniczenie kadencji, przyspieszone wybory. Tomasz Siemoniak pełnomocnikiem PO ds. wyborów samorządowych

  • AW/PAP    28 stycznia 2017 - 15:14
Ograniczenie kadencji, przyspieszone wybory. Tomasz Siemoniak pełnomocnikiem PO ds. wyborów samorządowych
Tomasz Siemoniak krytykował stosunek PiS do samorządu (fot.twitter/Platforma_org)

• Nie pozwolimy na to, żeby PiS, nie mogąc wygrać wyborów w sposób uczciwy, eliminował samorządowców - zadeklarował lider partii Grzegorz Schetyna podczas sobotniego posiedzenia Rady Krajowej PO poświęconej m.in. wyborom samorządowym.
• Tomasza Siemoniaka wybrano na pełnomocnika ds. samorządu, który przeprowadzi przygotowania do powołania komitetu referendalnego oraz "przyspieszonych wyborów samorządowych".
• W lipcu PO zaprezentuje kandydatów na prezydentów co najmniej 49 miast.

Najbliższe wybory samorządowe, które – według PO – mogą zostać przyspieszone i odbyć się jesienią tego roku to główny temat posiedzenia Rady Krajowej PO, które odbyły się w sobotę (28 stycznia) w Warszawie.

Czytaj też: Kaczyński: Przyspieszonych wyborów nie będzie

"Polski samorząd to polski sukces, to gwarancja i znak polskiego sukcesu ostatnich 27 lat i jesteśmy z tego dumni" - podkreślił Schetyna podczas sobotnich obrad Rady Krajowej Platformy.

Przypomniał, że udział w tworzeniu samorządu mieli ludzie, którzy później zakładali PO. "To reformy przygotowane w 1989 r., wprowadzane w roku 1990, potem w 1998, potem w każdej naszej kadencji zmienialiśmy, decentralizowaliśmy, dawaliśmy więcej kompetencji, możliwości polskiemu samorządowi, samorządowcom" - mówił Schetyna.

Lider PO wyraził przy tym pogląd, że obecnie polska samorządność jest podważana przez Prawo i Sprawiedliwość. "Robi to prezes Jarosław Kaczyński bezpośrednio, osobiście, a wiemy, że jak czymś się zajmie, to z tego są naprawdę tylko kłopoty" - uznał szef Platformy.

Zadeklarował, że PO "stoi przy samorządowcach". "Samorządność, samorząd, jego skuteczność, pomysł na to, żeby dobrze wydawać europejskie pieniądze, pomysł na to, żeby być blisko ludzi i żeby być osobami pełnymi i godnymi zaufania - to właśnie samorządowcy. I dzisiaj oni mają być przez państwo PiS wyeliminowani z życia publicznego. Nie pozwolimy na to" - mówił Schetyna.

"Nie pozwolimy na zabór, na ograniczenie polskiej samorządności, nie pozwolimy na to, żeby PiS, nie mogąc wygrać wyborów w regularny, uczciwy sposób eliminował tych, którzy dla niego są wstydem, bo są dobrymi gospodarzami, bo są politykami niezależnymi - niezależnymi od działaczy PiS" - podkreślał. "Zawsze będziemy ich popierać" - zapowiedział. 

Czytaj też: Nie honor wygrać, stosując nieuczciwe chwyty

Jest specjalny pełnomocnik i szykowania do referendum

Szef PO Grzegorz Schetyna poinformował, że zarząd krajowy partii zdecydował o powołaniu jej wiceszefa Tomasza Siemoniaka na pełnomocnika ds. samorządu, który przeprowadzi przygotowania do powołania komitetu referendalnego oraz "przyspieszonych wyborów samorządowych".

"Tomasz Siemoniak będzie tę aktywność organizował razem z Jackiem Protasem, który w gabinecie w cieni odpowiada za kwestie samorządowe, w tym tygodniu początek akcji" - dodał Schetyna.

"Dzisiaj przygotowujemy zaangażowanie nasze, Platformy Obywatelskiej w referendum, w przygotowanie referendum broniącego polskiego samorządu - obronimy polski samorząd" - powiedział Schetyna.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.