PARTNER PORTALU
 • BGK

Ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów. Gminy wiejskie do PiS: „Zaniechajcie politycznych manipulacji"

 • AW    20 stycznia 2017 - 09:36
Ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów. Gminy wiejskie do PiS: „Zaniechajcie politycznych manipulacji"
Związek gmin wiejskich kojejny raz sprzeciwia się planowanym zmianom w kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (fot. Marcin Nawrocki/Wrota Podlasia)

• Związek Gmin Wiejskich RP apeluje do premier Szydło, prezydenta Dudy i posłów o „zaniechanie politycznych manipulacji” w zakresie kadencyjności organów wykonawczych samorządu terytorialnego.
• Wójtowie wyrażają stanowczy sprzeciw wobec słów Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej oraz wprowadzenie zasady dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcje jednoosobowe, czyli dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
• Zdaniem związku, PiS nie ma żadnych propozycji dla doświadczonych samorządowców, którzy kończą kadencje.
Wypowiedż prezesa PiS dotycząca planów tej partii, co do ograniczenia liczny kadencji wójtów burmistrzów i prezydentów miast wywołała szeroka dyskusję i fale komentarzy.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, takie rozwiązanie ma zapobiegać cementowaniu pewnych klik i układów w samorządach. Dwukadencyjności chce też Nowoczesna, ale pod warunkiem wprowadzenia takiej zasady także w innych instytucjach i tego, by ewentualne nowe prawo nie działało wstecz.

Czytaj też: Lubnauer: Jesteśmy za dwukadencyjnością, ale pod wieloma warunkami

Z kolei zdaniem prof. Stępnia, dwukadencyjność nie rozwiązuje problemów, a wręcz stwarza nowe, godzące w prawa wyborcze. - Bardziej stawiam na aspekt konstytucyjny. Bierne prawo wyborcze to przecież podstawowe prawo obywatelskie, chronione konstytucją – mówi sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, współtwórca ustawy samorządowej z 1990 r. oraz współautor późniejszych reform administracyjnych w Polsce.

Czytaj też: Dwukadencyjność nie rozwiązuje żadnego problemu

Podobne stanowisko zajął Związek Gmin Wiejskich. Związek podkreśla, że w zakresie praw wyborczych niech decydują sami wyborcy - nie powinien tego robić za nich ustawodawca i politycy.

W ubiegłym roku przedstawiciele Związku przyjęli stanowisko na XXX Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich, w sprawie ograniczenia liczby kadencji organów wykonawczych w samorządach terytorialnych (zamieszczamy je w dziale Multimedia)

Nawiązując do ostatnich wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, wójtowe wyrażają kolejny raz stanowczy sprzeciw wobec zapowiadanych zmian.

- To zamiary godzące w suwerenność wspólnot samorządowych - podkreśla ZGW RP.
Związek apeluje do Prezydenta RP, Premier i parlamentarzystów o niepodejmowanie decyzji godzących w prawa wyborcze oraz o zaniechanie politycznych manipulacji w zakresie kadencyjności organów wykonawczych samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Ograniczenie kadencji do dwóch i państwowy zasób kadrowy?

- Wydaje się, że propozycja ta ma wyłącznie podłoże polityczne i nic nie wnosi w rozwiązywanie problemów samorządów. Ma także charakter fragmentaryczny i nie niesie żadnych propozycji odnoszących się do zmian relacji i pozycji między organami stanowiącymi, a wykonawczymi w samorządach. Nie zawiera rozwiązań antykorupcyjnych, ochrony socjalnej wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz ich rodzin po zakończeniu kadencji oraz nie wykazuje żadnej koncepcji pożytecznego wykorzystania doświadczenia, wiedzy i umiejętności klasy wielokadencyjnych menadżerów samorządowych - piszą wójtowie w stanowisku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Kuba, 2017-01-29 13:26:09

  A może wprowadzić kadencyjność poslowania w sejmie. Najwyższa pora usunąć z Sejmu i Senatu wiecznych posłów i senatorów którzy poza wiernym popieraniu idei partii politycznej niczego nie wnoszą. Polska bardziej na tym skorzysta niż na kadencyjnosci wójtów i prezydentów. I oczywiście prawo winno zadz...iałać wstecz.  rozwiń
 • Paweł, 2017-01-23 13:46:48

  "Wójtowie wyrażają sprzeciw" następni oderwani od koryta,Zaczną szukać prac zgodnie z wyuczonym zawodem albo mogą zmienić jak inni obywatele tego kraju. Nami się nikt nie przejmuje jak tracimy pracę.
 • babcia Alinka , 2017-01-21 04:36:34

  A może warto zastanowić się, jak wzmacniać samorządność? Czyli jak "usamorządawiać" samorządy? Odpowiedź to edukacja obywatelska obywateli i wzmacnianie organizacji pozarządowych.