PARTNER PORTALU
  • BGK

Ograniczenie liczby kadencji, Andrzej Dziuba: Referendum jak strzelanie do komara z armaty

  • MIW    1 lutego 2017 - 13:57
Ograniczenie liczby kadencji, Andrzej Dziuba: Referendum jak strzelanie do komara z armaty
Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. (fot. PTWP)

• Prezydent Tychów sprzeciwia się ograniczeniu liczby kadencji w samorządach, ale nie jest zwolennikiem tego, aby o tym pomyśle rozstrzygało ogólnonarodowe referendum.
• Wskazuje na wysokie koszty takiego przedsięwzięcia, ale też na nastroje społeczne.
Andrzej Dziuba pełni urząd prezydenta Tychów od 2000 roku (a zatem – jeśli reforma ordynacji weszła by w życie w najbardziej radykalnym kształcie – nie miałby już formalnych szans na start w wyborach samorządowych w roku 2018). Zasiada też w zarządzie Związku Miast Polskich – organizacji, która w opublikowanym pod koniec stycznia stanowisku stanowczo skrytykowała pomysł ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wskazując na niekonstytucyjność takiego rozwiązania i wytykając politykom, że w gruncie rzeczy boli ich niezależność lokalnych samorządów.

Mimo tego Dziuba nie jest zwolennikiem organizowania powszechnego referendum w sprawie ewentualnego ograniczenia liczby kadencji samorządowcom.

Czytaj : Zdanowska, Krzystek, Adamowicz: tak dla referendum ws. ordynacji wyborczej

- To oznaczałoby gigantyczne koszty. Nie zgadzam się z tym, co w tej sprawie robi ekipa rządząca, ale sięganie po referendum to byłby chybiony pomysł – mówi Dziuba. Wskazuje ponadto, iż wynik takiego referendum wcale nie musiałby odzwierciedlać intencji takiego rozwiązania.

- Wyniki badań opinii publicznej pokazują, że większość społeczeństwa jest za ograniczeniem liczby kadencji – wskazuje prezydent Tychów. Dziuba ma też wątpliwości co do samego uzasadnienia takiego kroku. Przypomina, że referendum z samego założenia powinno dotyczyć fundamentalnych spraw państwa, a ta nie jest aż tak ważna, więc referendum byłoby jak strzelanie do komara z armaty.

- Rządzący mają prawo zmienić ordynację – stwierdza Dziuba.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-02-02 11:02:22

    Zarządzanie państwem jest kwestią fundamentalną. Nie ma ważniejszej.