PARTNER PORTALU
 • BGK

Ograniczenie liczby kadencji. Jarosław Kaczyński do burmistrzów: Powrotu nie będzie, nawet po przerwie

 • aw/pap    28 stycznia 2017 - 09:59
Ograniczenie liczby kadencji. Jarosław Kaczyński do burmistrzów: Powrotu nie będzie, nawet po przerwie
Dwie kadencje to maksimum jakie dana osoba bęedzie mogła sprawować funkcję wójta, burmistrza czy prezydenta miasta (fot.pixabay)

• Nie będzie przyspieszonych wyborów samorządowych, odbędą się one na jesieni przyszłego roku – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
• Zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie dążyć do wprowadzenia w nich zasady kadencyjności, ale zdecyduje o tym TK.
• Jak zaznaczył, samorządowcy, którym upłynęły dwie kadencje, nie będą mogli po przerwie kandydować już na to samo stanowisko, ale będą mogli pełnić inne funkcje publiczne.
"Wszędzie mówię, że za 20 miesięcy będzie kampania samorządowa, czyli że wybory będą za mniej więcej 21 miesięcy" - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński pytany w Radiowej Jedynce o wprowadzenie zasady ograniczenia kadencyjności już w najbliższych wyborach powiedział, że opowiada się za takim rozwiązaniem, bo "chcemy, żeby ta zmiana była zmianą realną, nieodłożoną w czasie". "Będziemy na pewno uchwalać taką ustawę, która będzie wprowadzała to od razu, natomiast, co powie w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny, bo tu jest kwestia działania prawa wstecz" - zapowiedział.

Czytaj też: Ograniczenie liczby kadencji w samorządach nie narusza zasady działania prawa wstecz

Według niego zarzut działania prawa wstecz można "stosunkowo łatwo odbić". "To niedziałanie prawa wstecz nie jest bezwyjątkowe i służy pewnemu celowi i teraz jest pytanie, czy ważniejsze są prawa osób, które pełnią tę funkcję, czy ważniejsze jest prawo społeczeństwa do unikania różnego rodzaju patologii. Wydaje mi się, ze to drugie prawo jest dużo ważniejsze i w związku z tym tej reguły nie można stosować, ale powtarzam, że zdecyduje Trybunał, bo to na pewno zostanie zaskarżone" - mówił.

Jak zaznaczył, samorządowcy, którym upłynęły dwie kadencje, nie będą mogli po przerwie kandydować już na to samo stanowisko, ale będą mogli pełnić inne funkcje publiczne.

"To nie jest wyeliminowanie z życia publicznego ludzi; ci, którzy naprawdę są dobrzy, z całą pewnością w życiu publicznym się utrzymają, a tych złych w ten sposób będzie dużo łatwiej wyeliminować" - dodał szef PiS.

Czytaj też: Struzik do Kaczyńskiego: Nie honor wygrać, stosując nieuczciwe chwyty

Zastrzegł, że w wyborach samorządowych mają nadal obowiązywać listy partyjne oraz bezpośrednie wybory prezydentów, burmistrzów i wójtów. Marszałkowie województw będą nadal wybierani przez sejmiki.

Kaczyński pytany o nazwiska kandydatów PiS w wyborach samorządowych nie podał żadnych i zastrzegł, że droga do wyłaniania kandydatów "troszkę potrwa, to nie jest tak, że się pali". 

Przypomnijmy, szef PiS w piątek (27 stycznia) wieczorem na zamkniętym dla mediów spotkaniu rozmawiał z działaczami PiS z Małopolski. 

- Poprzez wprowadzenie zmian w samorządach nie mamy na celu eliminacji samorządowców z życia publicznego; trzeba zlikwidować patologie, które mają w tym momencie miejsce w samorządach i podnieść jakość rządzenia - mówił Jarosław Kaczyński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (11)

 • xyz, 2017-02-25 06:14:11

  Do obywatel: Nauczyciel tez pracuje 40 godzin tygodniowo, a nawet jeszcze więcej. Ale tego, niestety obywatel nie widzi lub nie chce widzieć, być może nie ma wiedzy. Nauczyciel nieustannie uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach odbywających się w weekendy, ale Ty obywatelu wtedy pewnie smacznie ś...pisz.Skąd w Polakach tyle zawiści. Jeden cel " dokopać" bliźniemu i wielka radość z czyjegoś nieszczęścia. jakie to " ludzkie, polskie, chrześcijańskie". Obywatelu wystartuj w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta. Przejdź całą drogę kampanii wyborczej, stań przed obywatelami, zaproponuj swoje pomysły i rządź, a dopiero później krytykuj.  rozwiń
 • obywatel, 2017-02-24 15:54:46

  NAJLEPSZY POMYSŁ PiS !!!! BRAWO !!!!!jeszcze znieście kartę nauczyciela, bo to skandal, żeby każdy pracował 40 h/mc, a nauczyciele 18 ! nie mówiąc o WOLNYCH DNIACH !
 • Szymon , 2017-02-13 10:49:02

  Witam wszyscy piszą o Prezydentach , Wójtach A CO ZE Starostami ? To dopiero skuteczność w działaniu po 3 kadencje i ochota na więcej ?!