PARTNER PORTALU
 • BGK

Ograniczenie liczby kadencji komplikuje wybory w PiS

 • Michał Wroński    28 marca 2017 - 11:00
Ograniczenie liczby kadencji komplikuje wybory w PiS
Kogo wystawi PiS w najbliższych wyborach samorządowych? Na razie nie wiadomo, a wybór jest tym trudniejszy, że Jarosław Kaczyński ostatnio potwierdził, że PiS będzie próbował wprowadzić dwukadencyjność w samorządach (fot.:flickr/CC BY 2.0/Piotr Drabik)

Czy wybierając kandydatów na wybory samorządowe 2018, Prawo i Sprawiedliwość uzna za pewnik wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów w najbardziej radykalnej formule? W takim przypadku musiałoby nie uwzględnić w rachubach ponad 40 swych burmistrzów i prezydentów.
• Prawo i Sprawiedliwość niebawem zacznie poszukiwać kandydatów, chętnych reprezentować tę partię w wyborach samorządowych.

• Dopóki nie rozstrzygnie się sprawa ograniczenia liczby kadencji w samorządach poszukiwania kandydatów będą jednak obarczone dużym ryzykiem.

• Postawienie na doświadczonych samorządowców może się skończyć tym, że trzeba będzie raz jeszcze układać listę. Odsunięcie ich może sprawić, że się obrażą.

Do tej pory wizja wprowadzenia limitu kadencyjności w samorządach spędzała sen z powiek głównie tym, którym za sprawą takiej regulacji odebrano by możliwość startu w najbliższych wyborach. Protestowały samorządowe korporacje i cała sejmowa opozycja, przeciwstawiająca się tej propozycji PiS-u. Może się jednak okazać, że za sprawą swojego własnego pomysłu kłopot będzie miał również sam PiS.

Partia rozpoczęła już przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Powołani zostali przewodniczący Wojewódzkich Zespołów Samorządowych, poznaliśmy też nazwiska koordynatorów okręgowych. Kolejnym krokiem ma być „bilans otwarcia”, czyli podsumowanie aktualnego stanu posiadania PiS w samorządach oraz analiza działań partii podczas ubiegłych wyborów. Dopiero wtedy będzie można przystąpić do poszukiwania kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, których PiS mógłby wystawić do boju w przyszłych wyborach.

Na razie bierzemy pod uwagę wszystkich vs. poczekamy aż sprawa się wyjaśni

Tu jednak pojawia się niewiadoma, która dla przygotowujących listy może być kłopotliwa – brać pod uwagę tych samorządowców, którzy sprawują swoją funkcję drugą lub kolejną kadencję, czy już na starcie odrzucić ich z takich rozważań? Bo jeśli tak, to z listy trzeba już teraz skreślić trzech obecnych prezydentów miast (Ryszarda Nowaka z Nowego Sącza, Janusza Kotowskiego z Ostrołęki i Wojciecha Kudelskiego z Siedlec), a także ponad 40 urzędujących burmistrzów.

Czytaj: Którzy prezydenci miast nie będą mogli walczyć o reelekcję?

– Na razie zakładam, że będę rozmawiał z tymi samorządowcami, którzy sprawują swoje funkcje na mocy obecnie obowiązujących przepisów. Jeżeli ulegną one zmianie, to będziemy musieli wtedy dostosować się do nich w kontekście poszukiwania kandydatów do startu w przyszłych wyborach samorządowych – mówi poseł Jarosław Szlachetka, przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu Samorządowego w Małopolsce.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-29 09:53:41

  Pryska mit o dobrych samorządach. One są patriarchalne, a powinny być obywatelskie.
 • Dr. Aniela Żabińska, PAN, 2017-03-28 23:29:06

  Ze swej istoty samorząd wymaga ludzi. A tu w samorządach ludzi bardzo brakuje. Bo co zrobić, jak za biurkiem np. siedzi buhaj ? Albo knur, czy srebrny lis? A zające po pokoikach. I cicho sza ma być.
 • Marek Skomorowski Chełm, 2017-03-28 21:04:18

  Do eLPe: Władza samorządowa niszczyła dotychczas ustrój demokratyczny w Polsce. Łamane były prawa człowieka przez samorządy terytorialne, odbieraliście społeczeństwu wolności i resztki godności osobistej: Największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian dotychczasowych użytków ...rolnych wszystkich klas na nierolnicze "B"mieszkanie , okradając tym samym uczciwych obywateli z obrębów miast , ich nieruchomości i budynki straciły na wartości. Samorządowcy powinni sami wnioskować o zmiany w ustawie samorządowej, jako lokalne urzędy podległe bezpośrednio Wojewodzie w każdym województwie. Poniżej treść z Pisma Starostwa Powiatowego w Chełmie Symbol OR.1510.5.2013 z dnia 25czerwca 2013roku. 1. Informacja o rozpoczęciu prac geodezyjnych oraz trybie postępowania została podana do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie jej na okres 14 dni w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie (od dnia 27.06.2011r. do 15.07.2011r.). Ponadto w celu dotarcia do jak największej liczby mieszkańców informację wywieszono w Urzędzie Gminy Chełm, przekazano sołtysowi wsi oraz ogłoszono w prasie lokalnej ( w gazecie Nowy Tydzień Chełmski w dniu 27 czerwca 2011r.). 2. Informacja o terminie i miejscu wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków została wywieszona na okres 14 dni ( od dnia 22.06.2012 r. do dnia 09.07.2012 r.) w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie oraz ogłoszona w prasie o zasięgu krajowym (ogłoszenie ukazało się w dniu 22.06.2012 r. w Gazecie Wyborczej ). Ponadto w celu przekazania informacji o wyłożeniu w/w projektu mieszkańcom, zwrócono się pismem do sołtysa wsi Pokrówka z prośbą o wywieszenie w/w zawiadomienia na tablicy ogłoszeń sołectwa. 3.Wyłożenie projektu operatu opisowo- kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków w obrębach Pokrówka i Strupin Łanowy, podczas którego każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą dane ujawnione w projekcie operatu, mógł zgłaszać uwagi do tych danych, odbyło się w dniach 9 do 27 lipca 2012r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie. 4. Uwagi zgłoszone do projektu były rozpatrywane o przyjęciu lub odrzuceniu przez uprawnionego pracownika Startowa Powiatowego przy udziale wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych. 5.Po upływie terminu wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego stał się operatem ewidencji gruntów i budynków. Informację o tym Starosta Chełmski ogłosił w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego ( Dz. U. z dnia 11 września 2012, poz.2639). 6.Każdy,czyjego interesu prawnego dotyczą dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym mógł w terminie 30 dni od daty ogłoszenia czyli do dnia 11 października 2012r. zgłaszać zarzuty do danych. Zarzuty te Starosta rozstrzygał w drodze decyzji. Panie Jarosławie Kaczyński w przedmiocie koniecznych zmian proszę się nie cofać na krok. Z poważaniem Marek Skomorowski.  rozwiń