PARTNER PORTALU
 • BGK

Ograniczenie liczby kadencji: Którzy prezydenci miast nie będą mogli walczyć o reelekcję?

 • Michał Wroński    24 stycznia 2017 - 07:20
Ograniczenie liczby kadencji: Którzy prezydenci miast nie będą mogli walczyć o reelekcję?
Czy ograniczenie liczby kadencji w samorządach przełoży się na wybory w roku 2018? (fot. ma. MSWiA)

• Po słowach Jarosława Kaczyńskiego trudno już uznać, że dyskusja o ograniczeniu liczby kadencji w samorządach jest wyłącznie akademicka.

• Lider Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, iż chce wprowadzenia limitu dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

• Otwartą sprawą pozostaje to, czy owa zmiana weszłaby w życie już od najbliższych wyborów samorządowych i czy ów limit obejmowałby także kadencje już zakończone, bądź właśnie trwające.
- Będziemy dążyli do tego, żeby to działało od razu, ale powtarzam - decyzja ostateczna będzie należała do sędziów (Trybunału Konstytucyjnego – przyp. red.) – zastrzegł w telewizyjnej rozmowie Kaczyński.

Czytaj : Wybory samorządowe 2018, ordynacja wyborcza: PiS zapowiada kadencyjność wójtów, burmistrzów

Pomijając aspekt prawny wdrożenia takiego zapisu (zgodność z Konstytucją musiałby rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny) spróbujmy przeanalizować polityczne konsekwencje jego wejścia w życie w najbardziej radykalnym wariancie. Którym prezydentom miast zablokowałby możliwość ubiegania się o reelekcję? Które partie najboleśniej odczułyby jego skutki?

Na ogólną liczbę 107 prezydentów polskich miast zaledwie 41 sprawuje swój urząd po raz pierwszy i to oni mogliby w razie ziszczenia się takiego scenariusza ubiegać się o reelekcję. Dla pozostałych 66 byłoby to z przyczyn formalnych niemożliwe (oczywiście nie wszyscy z nich i tak chcieliby się ubiegać o ponowny wybór – niektórzy już zapowiedzieli, że obecna kadencja będzie ich ostatnią).

W grupie tych, którzy zostaliby odsunięci od możliwości ponownego kandydowania znalazłoby się 14 z 21 prezydentów startujących w ubiegłych wyborach pod szyldem PO (pomijamy tu kwestię tego, czy wszyscy z nich chcieliby zabiegać o ponowny wybór – niektórzy już zapowiedzieli, że obecna kadencja będzie już ich ostatnią). Byliby to: Rafał Bruski (Bydgoszcz), Andrzej Kotala (Chorzów), Paweł Adamowicz (Gdańsk), Robert Malinowski (Grudziądz), Janusz Gromek (Kołobrzeg), Piotr Jedliński (Koszalin), Krzysztof Żuk (Lublin), Hanna Zdanowska (Łódź), Piotr Głowski (Piła), Andrzej Nowakowski (Płock), Dawid Kostempski (Świętochłowice), Roman Ciepiela (Tarnów), Roman Szełemej (Wałbrzych) oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz (Warszawa).×
KOMENTARZE (15)

 • Bogdan Sitnicki, 2017-02-17 18:41:13

  Cytuję: "Czy w tym kraju nie ma osoby, która małemu karyplowi powiedzialaby nie! W remizie takich złośliwych karaluchów wyrzuca się za obszewy na zbity pysk za drzwi. A tu menda robi co chce, nie masz w tym 38 milionowym kraju krewkiego chłopa z jajami ? Olaf , 2017-02-04 09:17:08". Do... Olaf : Poniżej znajduje się zbiorcza lista wszystkich synonimów do słowa karypel. chłopczyk, chłopię, hobbit, karakan, karzeł, karzełek, knypek, knypel, konus, krasnal, kurdupel, liliput, liliputek, mikrus, niziołek, pigmej, pokurcz, skrzat, wypierdek, Cyt. "W remizie takich złośliwych karaluchów wyrzuca się za obszewy na zbity pysk za drzwi. A tu menda robi co chce, nie masz w tym 38 milionowym kraju krewkiego chłopa z jajami ?". Odpowiadam: Jest! To Szanowny Pan Bohater Olaf! Pan zadał nam (głosującej większości) pytanie, więc i ja z ciekawości zapytam: dlaczego krewki PAN Z JAJAMI wstydzi się swojego rodowego nazwiska? Czy obawia się przynieść ewentualnego wstydu Rodzinie? Poznajmy Bohatera!!!! :)  rozwiń
 • Olaf , 2017-02-04 09:17:08

  czy w tym kraju nie ma osoby, która małemu karyplowi powiedzialaby nie! W remizie takich złośliwych karaluchów wyrzuca się za obszewy na zbity pysk za drzwi. A tu menda robi co chce, nie masz w tym 38 milionowym kraju krewkiego chłopa z jajami ?
 • PortalSamorzadowy.pl, 2017-01-31 10:13:50

  Prezydenta Rybnika wymieniamy wśród tych, którzy mogliby zabiegać o reelekcję. Pozdrawiamy