PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogromne zainteresowanie Małopolską Nianią. Opiekunek dwa razy więcej, niż zakładano

  • KDS    28 marca 2018 - 10:45
Ogromne zainteresowanie Małopolską Nianią. Opiekunek dwa razy więcej, niż zakładano
Projekt województwa małopolskiego został uznany za najlepszą dobrą praktykę w działaniach administracji samorządowej. (fot. malopolska.pl)

Dwadzieścia trzy gminy biorą udział w pilotażowym programie Małopolska Niania. Zainteresowanie nim było tak duże, że zamiast 50 opiekunek dla dzieci, samorządy zatrudniały 92.
  • W ramach programu Województwa Małopolskiego rodzice co miesiąc otrzymują 1500 złotych na zatrudnienie opiekunki dla dziecka.
  • Program ruszył w kwietniu 2017 roku. Jak poinformował wicemarszałek Wojciech Kozak, zainteresowanie nim jest ogromne. 
  • Przypomniał też, że na pilotażową edycję programu przekazano wsparcie w wysokości 920 tys. zł z budżetu województwa, natomiast kwota 460 tys. zł pochodzi z poszczególnych samorządów lokalnych.

- Dzięki Małopolskiej Niani pociechy mogą liczyć na należytą opiekę, a rodzice mogą spokojnie wrócić do pracy i nie martwić się, co dzieje się z ich dzieckiem - mówi wicemarszałek Kozak, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za sprawy społeczne. Niedawno odwiedził jedną z rodziną z miejscowości Szyce (gm. Wielka Wieś, pow. krakowski), która korzysta ze wsparcia. Rozmawiał z nimi o tym, jak zmieniło się ich życie dzięki „Niani”.

Z tego typu wsparcia mogą korzystać rodzice w następujących małopolskich gminach: Alwernia, Biecz, Bukowina Tatrzańska, Chełmiec, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Dobczyce, Grybów, Kęty, Korzenna, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Łącko, Mogilany, Mszana Dolna, Nowy Targ, Oświęcim, Skawina, Stary Sącz, Świątniki Górne, Wadowice, Wielka Wieś i Wojnicz. Jak wyjaśnia Kozak są to gminy, które mają najtrudniejszą sytuację, jeżeli chodzi o zapewnienie opieki najmłodszym, czyli np. słaby dostęp do żłobków.

- Początkowo chcieliśmy zatrudnić 50 niań, ale okazało się, że zapotrzebowanie jest tak duże, że powinniśmy zatrudnić ich niemal dwa razy więcej. Dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy o zatrudnieniu aż 92 niań - dodał wicemarszałek Kozak. Jak wyliczył, na pilotażową edycję programu przekazano wsparcie w wysokości 920 tys. zł z budżetu województwa, natomiast kwota 460 tys. zł pochodzi z poszczególnych samorządów lokalnych.

Projekt województwa małopolskiego został uznany za najlepszą dobrą praktykę w działaniach administracji samorządowej. 

Warto przypomnieć, że również w Sosnowcu uruchomiono podobny program. W ramach „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowym" miasto również dokłada rodzicom 1500 zł do zatrudnienia niani. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.