PARTNER PORTALU
  • BGK

Okręgi wyborcze i obwody głosowania w gminach do podziału. Jest stanowisko PKW

  • KDS    25 stycznia 2018 - 08:40
Okręgi wyborcze i obwody głosowania w gminach do podziału. Jest stanowisko PKW
PKW przyjęła stanowisko w sprawie niektórych przepisów w nowelizacji Kodeksu wyborczego (fot. pkw.gov.pl)

Państwowa Komisja Wyborcza zajęła stanowisko w związku z ogłoszeniem ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy. - Wszystkie rady gmin powinny dokonać podziału gmin na okręgi wyborcze i obwody głosowania - poinformowała.
Jak informuje PKW, w związku z ogłoszeniem ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. poz. 130), która wejdzie w życie dnia 31 stycznia 2018 r., zajęła stanowisko odnośnie do kilku zapisów zawartych w przyjętym dokumencie. 

Dowiadujemy się z niego, że zgodnie z art. 16 ust. 1 przedmiotowej ustawy od dnia jej wejścia w życie do zakończenia obecnej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego nie przeprowadza się nowych, przedterminowych i uzupełniających wyborów do tych organów, z wyjątkiem wyborów zarządzonych przed dniem jej wejścia w życie.

Czytaj więcej: Marek Olszewski, prezes ZGW RP, o zmianach w ordynacji wyborczej, nowym rządzie, edukacji na wsi i recentralizacji Polski

Zdaniem PKW, wybory te powinny zostać przeprowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów Kodeksu wyborczego. - Analogicznie, referenda lokalne w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego przeprowadzane w toku obecnej kadencji powinny być przeprowadzane na podstawie przepisów dotychczasowych - czytamy w stanowisku. 

Druga kwestia dotyczy art. 12 ust. 1 i art. 13 ust. 1 znowelizowanej ustawy. Zgodnie z nim rady gmin mają dokonać podziału gmin na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

- Ustawa nie zawiera wskazania, że czynności te wykonują tylko rady gmin, w których dotychczasowy podział nie spełnia wymogów ustawy. W związku z powyższym PKW wyraża stanowisko, że do dokonania podziału zobowiązane są rady wszystkich gmin, nawet jeżeli nowe uchwały będą powielały rozstrzygnięcia dotychczasowe - informuje PKW. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.