PARTNER PORTALU
  • BGK

Olecko: Burmistrz złamał zasadę antykorupcyjną? Wojewoda chce wygasić jego mandat

  • PAP/AT    17 lutego 2016 - 13:25
Olecko: Burmistrz złamał zasadę antykorupcyjną? Wojewoda chce wygasić jego mandat
Burmistrz Olszewski nie zgadza się z taką interpretacją przepisów, powołując się na ustawę o prawie łowieckim i opinię zarządu okręgowego PZŁ w Suwałkach (fot.sxc.hu)

• Wojewoda warmińsko-mazurski wezwał radę miejską Olecka do wygaszenia mandatu burmistrza Wacława Olszewskiego.
• Według CBA, burmistrz złamał ustawę antykorupcyjną, łącząc stanowisko w magistracie z funkcją prezesa koła łowieckiego "Sarna".
Wojewoda Artur Chojecki zwrócił się w tej sprawie do rady miejskiej Olecka, ponieważ w listopadzie ub. roku odrzuciła ona wniosek CBA o wygaszenie mandatu Olszewskiego. Według ustaleń delegatury CBA w Białymstoku, burmistrz naruszył przepisy ustawy antykorupcyjnej. Jednak za podjęciem uchwały stwierdzającej wygaśnięcie jego mandatu zagłosowało wówczas tylko sześciu radnych, a 15 było przeciw.

Dlatego teraz - zgodnie z procedurą - wojewoda raz jeszcze wzywa radnych do podjęcia uchwały wygaszającej mandat Olszewskiemu. Jeśli nie zrobią tego w ciągu 30 dni, to wojewoda będzie zobowiązany wydać stosowne zarządzenie zastępcze. Od takiego zarządzenia burmistrz będzie mógł się odwołać do sądu administracyjnego. Olszewski zapowiedział już, że skorzysta z tej możliwości.

Zdaniem przewodniczącego oleckiej rady miejskiej Karola Sobczaka, głosowanie nad projektem uchwały dotyczącej wniosku wojewody odbędzie się na najbliższej sesji, 26 lutego. "Nie sposób teraz przesądzać jaki będzie wynik. Każdy z radnych podejmie decyzję we własnym sumieniu i zagłosuje za albo przeciw wygaszeniu mandatu burmistrza" - mówił.

Jednak - jak przyznał - on sam nie zmienił zdania, więc podobnie jak po wniosku CBA, zagłosuje przeciwko takiej uchwale. Jego zdaniem przepisy ustawy antykorupcyjnej, prawa łowieckiego i regulamin PZŁ nie są spójne. "Dlatego uważam, że tego typu spory prawne powinny rozstrzygać sądy" - wyjaśnił Sobczak.

Według CBA, burmistrz Olecka złamał ustawę antykorupcyjną, ponieważ pełnił jednocześnie (od kwietnia 2010 r. - red.) funkcję prezesa zarządu koła łowieckiego "Sarna", które prowadzi działalność gospodarczą.

Z ustaleń Biura wynika, że koło co roku uzyskiwało przychody ze sprzedaży upolowanej zwierzyny i udostępniania strzelnicy myśliwskiej. Urząd Skarbowy w Olecku potwierdził, że "Sarna" wykazywała przychody w sprawozdaniach finansowych ze swojej działalności i jest czynnym płatnikiem VAT.

W ocenie CBA, z punktu widzenia przepisów antykorupcyjnych nie ma znaczenia to, że dochody uzyskane przez koło mogą być przeznaczane wyłącznie na działalność statutową. "Nie zmienia to w żaden sposób zarobkowego charakteru działalności koła łowieckiego" - napisano w uzasadnieniu wniosku o wygaszenie mandatu burmistrza.

Burmistrz Olszewski nie zgadza się z taką interpretacją przepisów, powołując się na ustawę o prawie łowieckim i opinię zarządu okręgowego PZŁ w Suwałkach. Jego zdaniem, koła łowieckie prowadzą działalność gospodarczą wyłącznie wówczas, gdy organizują polowania dewizowe lub wprowadzają do obrotu i przetwarzają tusze zwierzęce. A tak nie było - jak zapewnił - w przypadku koła, któremu przewodniczy.

Olszewski dodał, że po wniosku CBA zrezygnował nie tylko z kierowania kołem łowieckim ale też ze wszystkich funkcji w organizacjach pozarządowych, w których działał. "To mój protest przeciwko temu jak interpretuje się przepisy prawne. Jeżeli ktoś ma być karany za to, że udziela się społecznie, nie mając z tego praktycznie żadnych korzyści, to jest to uderzenie w ludzi aktywnych i najlepiej nic nie robić, żeby mieć spokój" - stwierdził.

Według kodeksu wyborczego z 2011 r., wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta następuje m.in. wtedy, gdy naruszony jest ustawowy zakaz łączenia tej funkcji z wykonywaniem funkcji lub prowadzeniem działalności gospodarczej "określonych w odrębnych przepisach".

Samorządowiec jest obowiązany w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania zrzec się funkcji lub zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli tego nie uczyni, rada gminy stwierdza wygaśnięcie jego mandatu, w drodze uchwały, w ciągu miesiąca od upływu tego terminu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.