PARTNER PORTALU
  • BGK

Olecko nie chce uchodźców

  • JL    20 stycznia 2016 - 10:24
Olecko nie chce uchodźców
Mieszkańcy Olecka nie chcą u siebie uchodźców. Fot. Olecko.pl

Urząd do Spraw Cudzoziemców unieważnił postępowanie na budowę ośrodka dla uchodźców w Olecku. Obiekt miał powstać w ramach lokalnego hotelu i pomieścić około 120 imigrantów.
Chęć zbudowania ośrodka w ramach prowadzonego Hotelu Olecko przy ul. Parkowej zgłosił jego właściciel, który wystartował w rządowym przetargu.

Zaniepokoiło to nie tylko burmistrza Olecka, ale też mieszkańców, którzy protestowali przeciwko sprowadzeniu do miasta imigrantów. Protesty te okazały się skuteczne. Urząd do Spraw Uchodźców unieważnił przetarg na budowę ośrodka, w którym pomoc i schronienie znaleźć miałoby 120 osób.

„Realizacja zadania nie leży w interesie publicznym, gdyż może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców tychże ośrodków oraz powodować zakłócenie porządku publicznego. Zamawiający ma na myśli zdecydowany sprzeciw władz lokalnych oraz społeczności w miejscowości Olecko, gdzie znajduje się obiekt zgłoszony z przeznaczeniem na ośrodki dla cudzoziemców” – czytamy w piśmie dyrektora generalnego Urzędu ds. Cudzoziemców Arkadiusza Szymańskiego.

Jak wyjaśniają urzędnicy, przychylne nastawienie władz i społeczności jest elementem kluczowym funkcjonowania takich ośrodków, dlatego w przypadku Olecka obiekt taki nie może powstać.

– Uchodźcy potrzebują zapewnienia warunków, w których w spokoju oraz bez zagrożenia dla ich bezpieczeństwa będą mogli oczekiwać rozstrzygnięcia procedury uchodźczej. Zanotowane bardzo nieprzyjazne nastroje społeczne w Olecku są nadal potęgowane przez relacje medialne dotyczące aktualnego kryzysu migracyjnego w Europie. Zlekceważenie tych nastrojów i uruchomienie ośrodka może się spotkać z nasileniem negatywnych postaw – wyjaśnia Szymański.

Urząd planuje budowę 10 ośrodków, w których zakwaterowanie i wyżywienie znaleźć miałoby około 1,2 tysiąca uchodźców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.