PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn. Radni PiS chcą odwołania z funkcji przewodniczącej rady miasta

  • pt/pap    30 listopada 2016 - 15:19
Olsztyn.  Radni PiS chcą odwołania z funkcji przewodniczącej rady miasta
Halina Ciunel (fot.mat.prawsowe)

• Klub radnych PiS w olsztyńskiej Radzie Miejskiej chce odwołania z funkcji przewodniczącej Haliny Ciunel (PO).
• Jak oceniają radni PiS, jest ona niesamodzielna i łamie regulamin pracy Rady. Halina Ciunel odpowiada, że postępuje zgodnie z obowiązującym prawem.
Na konferencji prasowej przewodniczący klubu PiS w olsztyńskiej Radzie Miasta Dariusz Rudnik, zapowiadając złożenie wniosku o odwołanie przewodniczącej, przypomniał, że klub PiS na początku kadencji samorządu poparł Haliny Ciunel.

"Poparliśmy ją pod pewnymi warunkami, które naszym zdaniem miały poprawić pracę Rady, umożliwiając demokratyczny i racjonalny sposób wypracowywania decyzji politycznych w Olsztynie. Niestety bardzo szybko okazało się, że obietnice przewodniczącej nie zostały zrealizowane" - stwierdził Rudnik.

Zaznaczył, że PiS popierając Halinę Ciunel, liczyło, że klub uzyska stanowiska przewodniczących 3 komisji: rewizyjnej, edukacji i rodziny. Radni PiS chcieli także, by zapisy relacji z sesji Rady Miasta były umieszczane na stronach internetowych. Domagali się także by przenieść punkt sesji dotyczący zapytań i interpelacji radnych z końca obrad na początek, tak by umożliwić mieszkańcom wysłuchanie odpowiedzi urzędników w ważnych dla miasta sprawach.

Chodziło także o udostępnienie pomieszczeń, w których radni mogliby się spotykać z mieszkańcami. Obecnie - jak powiedział Rudnik - radni mają wyznaczony do tego mały pokój w serwerowni. PiS chciał także dostępu do informacji prawnej, ponieważ - jak podkreślali radni PiS - radcowie prawni zatrudnieni przez magistrat niechętnie udzielają pomocy prawnej radnym zwłaszcza opozycyjnym. Jak ocenił radny Rudnik, żaden z tych postulatów nie został spełniony przez przewodniczącą rady miasta.

Halina Ciunel powiedziała, że "wszystkie zarzuty formułowane przez PiS są nieprawdziwe a są jedynie pretekstem do złożenia wniosku o jej odwołanie".

"Głównie chodzi o to, że nie prowadzę sesji, w taki sposób, jak by klub radnych PiS chciał, a prowadzę je zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszystkie moje działania są zgodne z prawem. Chyba podczas tych dwóch lat mijającej kadencji byłam zbyt pobłażliwa w stosunku do zachowań przewodniczącego klubu PiS Dariusza Rudnika, który robił wszystko poprzez swoje działanie i postępowanie, by obrady sesji utrudnić, wręcz czasem uniemożliwić" - podkreśliła przewodnicząca Rady Miasta.

Odnosząc się do zarzutu PiS, że łamie regulamin pracy rady i przerwała wystąpienie klubowe przewodniczącego PiS odpowiedziała, że wynikało to z zachowania radnego Rudnika. "Z taką agresją, jak jestem 10 lat radną, to ze strony żadnego radnego czy przewodniczącego klubu się nie spotkałam" - podkreśliła Ciunel.

PiS zarzucił także przewodniczącej, że wprowadza pod obrady Rady zagadnienia, które wykraczają poza kompetencje miejskiego samorządu np. apel w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego (na granicy z obwodem Kaliningradzkim -PAP) czy w sprawie dot. Trybunału Konstytucyjnego.

"To nie klub PiS będzie mówił, czym ma zajmować się Rada Miasta, bo Rada Miasta zajmuje się wszystkimi sprawami, które dotyczą mieszkańców naszego miasta" - podkreśliła Ciunel.

Radny Rudnik pytany  o szanse powodzenia wniosku odpowiedział, że "PiS nie ma większości w Radzie Miasta, by odwołać przewodniczącą samodzielnie", ale - jak stwierdził - "przewodnicząca nie ma poparcia również w swoim klubie".

Najbliższa sesja Rady Miasta Olsztyna zaplanowana jest na 21 grudnia. W 25- osobowej Radzie Miasta Olsztyna klub radnych PO ma 7 radnych, PiS - 7 radnych,

klub prezydenta Piotra Grzymowicza i byłego prezydenta Czesława Małkowskiego - po 4 radnych a Nowoczesna, SLD i PSL - po 1 radnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • opsa, 2016-12-01 11:28:36

    Kaczyści - wzór samodzielności złożyli wniosek , śmieszne !
  • 323, 2016-11-30 20:20:17

    Brawo PIS, tak trzymać, nie dać się tej nadętej babie natapirowanej i chamskiej