PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn: Są już kandydaci na nowego prezydenta miasta?

  • aw/PAP    5 listopada 2017 - 14:45
Olsztyn: Są już kandydaci na nowego prezydenta miasta?
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna nie zdecydował o staraniu się o reelekcję (fot.umwwm.pl)

- Sądzę, że bardzo mocno powinny być brane pod uwagę nie polityczne kandydatury, ale takie, które stworzą możliwości dalszego rozwoju Olsztyna - twierdzi marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin.
• Główne ugrupowania polityczne uważają, że jest za wcześnie na ogłaszanie kandydatów w przyszłorocznych wyborach na prezydenta Olsztyna.

• Również obecny włodarz miasta Piotr Grzymowicz nie ujawnia, czy będzie ubiegał się o reelekcję.

"Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Jest za wcześnie, by składać takie deklaracje. Poza tym, nie wiemy jaka będzie ostatecznie ordynacja wyborcza"- powiedział urzędujący prezydent Olsztyna.

Przyznał jednocześnie, że to co deklarował mieszkańcom w poprzedniej kampanii wyborczej, należy kontynuować. "Zadania, jakie realizuję ze swoim zespołem są rozłożone na kolejne lata i chciałbym je dokończyć"- mówił.

Grzymowicz jest prezydentem od 2009 r., gdy odwołano w referendum jego poprzednika Czesława Małkowskiego. W wyborach był kandydatem niezależnym, startującym z własnym komitetem wyborczym, ale popieranym przez PSL.

Swojego kandydata na prezydenta Olsztyna nie przedstawiło dotychczas Prawo i Sprawiedliwość. Według okręgowego pełnomocnika tej partii Jerzego Szmita, jest za wcześnie, by mówić o nazwiskach.

Jak tłumaczył, trwają wewnątrzpartyjne rozmowy o kandydatach na włodarzy największych miast w regionie, a przed ostatecznym wyborem PiS zleci badania zaufania społecznego dla poszczególnych kandydatów. Szmit zadeklarował natomiast, że on sam nie bierze pod uwagę możliwości kandydowania na prezydenta Olsztyna.

Rozmowy z ewentualnymi kandydatami i potencjalnymi koalicjantami prowadzi PO, Nowoczesna i PSL.

Przewodniczący Platformy na Warmii i Mazurach poseł Jacek Protas podkreślił, że w rozmowach uczestniczą stowarzyszenia i komitety wyborcze, bo jak przypomniał w miastach prezydenckich kandydaci nie startowali pod szyldami partii politycznych.

"Rozmawiamy z pozapartyjnymi stowarzyszeniami, bo chcemy, by kandydat, którego poprzemy, miał olbrzymie szanse, by wygrać z PiS i był dobrym gospodarzem. A to, jaką ma barwę polityczną, czy też jej nie ma, jest dla nas drugorzędne" - zapewnił.

Pytany, czy szef olsztyńskich struktur PO i wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński mógłby być kandydatem PO na prezydenta Olsztyna, odpowiedział, że "mógłby, bo to świetny polityk i samorządowiec". Zaznaczył, że ostateczna decyzja ws. ewentualnych kandydatów nie zapadła.

Szef "Nowoczesnej" w regionie poseł Mirosław Pampuch powiedział, że rozmowy koalicyjne mają na celu znalezienie takiego kandydata, który będzie miał jak najszersze poparcie i zagwarantuje zwycięstwo w wyborach na urząd prezydenta Olsztyna.

"Cały czas trwają rozmowy dotyczące wspólnej listy koalicyjnej ugrupowań, które sprzeciwiają się rządom PiS, i nie chcą, by ta partia przejęła jednostki samorządowe i wprowadziła do nich chaos" - stwierdził.

Prezes warmińsko-mazurskich struktur PSL, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin nie chciał ujawnić, czy jego ugrupowanie poprze Grzymowicza, czy wskaże własnego kandydata. Powiedział jedynie, że "trwają rozmowy", a PSL będzie "tak działać, by zabezpieczyć swoją reprezentację w samorządzie miasta".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.