PARTNER PORTALU
 • BGK

Olsztyn: Spór o spalarnię śmieci

 • JL    11 kwietnia 2016 - 08:17
Olsztyn: Spór o spalarnię śmieci
W Olsztynie toczy się spór o spalarnię śmieci. Fot. Pixabay.com

W połowie tego roku ma zostać wybrany partner prywatny do budowy elektrociepłowni, wykorzystującej przetworzone odpady komunalne. Inwestycja ma być gotowa za cztery lata.
Jej realizację chce powstrzymać kilka lokalnych środowisk, upatrując w niej między innymi „źródło haraczu pobieranego w opłacie śmieciowej i utajnionej próbie prywatyzaji MPEC-u”. Oponenci zaznaczają również, że budowa jest zbyt drogą inwestycją, której koszty będą musieli pokryć mieszkańcy miasta w ramach zwiększonych opłat za ciepło.

„Zostaniemy obciążeni znacząco zwiększonymi kosztami za odpady komunalne i za ciepło. Ponadto, żeby wybudować spalarnię, trzeba będzie oddać nasz wspólny majątek, jakim jest spółka komunalna MPEC, w ręce prywatnego inwestora do dzisiaj nieznanego” – czytamy w komunikacie, który rozesłała kilka dni temu do lokalnych mediów olsztyńska radna Elżbiera Wirska z Solidarnej Polski.

Zdaniem Wirskiej planowana przez władze miasta inwestycja stanowi ogromne zagrożenie środowiskowe z powodu wydzielania niebezpiecznych substancji rakotwórczych, a także zwózki odpadków z okolicznych gmin.

Na pismo zareagował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który nie ukrywa oburzenia.

„Pragnę zapewnić, że w Olsztynie nie będzie budowana typowa spalarnia zmieszanych odpadów komunalnych” – odpowiada w piśmie rozesłanym do mediów prezydent Olsztyna. „Nie jest prawdą, że inwestycja stanowi zagrożenie. Tego typu inwestycje mają najwyższe wskaźniki bezpieczeństwa środowiskowego, muszą spełniać zdecydowanie wyższe normy środowiskowe niż wszystkie inne instalacje – węglowe czy gazowe. To także z tych powodów, takie instalacje powstają w centrach europejskich stolic krajów zachodnich, nie budząc tam żadnych kontrowersji, a przeciwnie są uznawane za element miastotwórczy”.

Z kolei przedstawiciele Ruchu Narodowego wysuwają żądanie przeprowadzenia referendum w sprawie budowy spalarni śmieci.

Planowana instalacja ma spalać paliwo alternatywne o wysokiej wartości energetycznej, pochodzące z przetworzonych odpadów komunalnych. Łącznie ma ona produkować 100 tys. ton przetworzonych odpadów rocznie.

Obecnie mieszkańcy Olsztyna korzystają z ciepła produkowanego w 60 proc. przez miejską ciepłownię w Kortowie, pozostałą część produkuje ciepłownia należąca do fabryki opon Michelin. Jednak fabryka zapowiedziała, że do 2020 roku zaprzestanie produkcji ciepła na rzecz miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • Jacek Pachucki Ruch Narod, 2016-04-12 16:30:23

  Co zrobi zarząd Spółki ZGOK w Olsztynie z technologią, która nie wpisuje się w aktualizację Krajowego Planu Gospodarki Odpadami? (projekt KPGO z 9 marca 2016 roku podany do publicznej wiadomości na stronach Ministerstwa Środowiska). Zgodnie z nowym projektem KPGO (str. 80) "W związku z nas...tępującymi celami: 1) osiągnięcie recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 65 proc. do 2030 r.; 2) osiągnięcie recyklingu odpadów opakowaniowych na poziomie 75 proc. do 2030 r.; 3) redukcja składowania odpadów do maksymalnie 10 proc. do 2030 r. określonymi w opublikowanym przez KE projekcie pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, instalacje MBP i inne instalacje dla strumienia zmieszanych odpadów komunalnych będą zmuszone do modyfikacji swoich technologii w kierunku technologii doczyszczających odpady selektywnie zbierane a część biologiczna będzie przeznaczona dla odpadów zielonych i innych ulegających biodegradacji. .... Oznacza to, że innym niż recykling procesom zagospodarowania w 2030 r. będzie mogło zostać poddane 35% wszystkich odpadów odbieranych i zbieranych jako odpady komunalne..." ZGOK – monopolista na rynku regionu centralnego województwa warmińsko-mazurskiego ma ogromny problem, bo technologia zastosowana w olsztyńskim ZUOK nie spełnia ww. kryteriów. ZGOK zbudowano w celu przerabiania odpadów komunalnych na tzw. paliwo alternatywne do planowanej wbrew rozsądkowi spalarni odpadów przetworzonych. Taki ładny ZUOK, z niemiecką linią technologiczną za ok. 160 milionów .… stanął przed dylematem być albo nie być. Czym kierowali się Ci, którzy sfinansowali to przedsięwzięcie, czyżby nie wiedzieli, że niespełna rok po otwarciu będzie kulą u nogi? Z ostatnich informacji jakie wyciekają z lobby spalarniowego wynika, że wiele głów w Urzędzie Marszałkowskim myśli nad uzasadnieniem wystąpienia o dokonanie odstępstwa od wymogów KPGO (!) Panie i Panowie z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego nie idźcie tą drogą, póki jest jeszcze czas przebudujcie sukcesywnie system gospodarki odpadami, nie twórzcie odpadowego skansenu pogrążającego nasze biedne województwa w jeszcze większą ekonomiczną i ekologiczną zapaść. Fatalna w skutkach decyzja jest rękach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego w składzie: 1. Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa, PSL 2. Wioletta Śląska Zyśk- V-ce marszałek Województwa, PSL 3. Sylwia Jaskulska – Członek Zarządu Województwa, PSL 4. Miron Sycz - V-ce Marszałek Województwa. PO 5. Marcin Kuchciński – Członek Zarządu Województwa, PO  rozwiń
 • starszy absolwent, 2016-04-12 13:11:20

  Do Zdrowy Rozsądek: Sam nick (zdrowy rozsądek) nie wystarcza: czy wiesz, zdrowy rozsądku, ile różnych substancji zawartych jest w wodzie? Są tak i metale ciężkie, i związki organiczne, są i izotopy promieniotwórcze!! I co? Pijesz tą wodę? Nie proponujesz super technologii uzdatniania, itd? A czeku w... takim razie wypowiadasz się na temat spalarni, o których wiesz tyle samo, co i o wodzie czyli niewiele. Za niedługo pewnie zabierzesz głos w sprawie szczepień, technologii mikroprocesorowych no i oczywiście elektrowni atomowej. I tak samo po nickiem "zdrowy rozsądek"... Wstyd!  rozwiń
 • Zdrowy Rozsądek, 2016-04-12 01:46:44

  A może by przedyskutować wdrożenie innych technologii przetwarzania termicznego dopadów...? Dlaczego w dyskusji dominuje SPALARNIA? A co do DIOKSYN i FURANÓW - czy ktoś zna wytwórców filtrów dla tych rakotwórczych (bez wątpienia) ok. 70 substancji chemicznych...?